Virový zánět dýchacích cest

Charakteristika nemoci

Akutní virový zánět horních a dolních dýchacích cest, hovorově někdy nazývaný katar, je skupina infekčních onemocnění způsobených respiračními viry, nejčastěji adenoviry, rinoviry, viry influenzy a parainfluenzy. Často postihuje najednou více částí dýchacího traktu, obvykle nosohltan a průdušky. Toto onemocnění se vyskytuje většinou sezónně, nejčastěji na jaře a na podzim, a obvykle nemívá závažný průběh. Postihuje děti i dospělé.

Klinický průběh

Projevuje se rýmou, bolestí v krku, zduřením krčních lymfatických uzlin, zvýšenou teplotou nebo horečkou a kašlem, který je zpočátku dráždivý, později s vykašláváním hlenů. Onemocnění může provázet únava, bolesti svalů, kloubů. Nekomplikované trvá několik dnů až týden. V případě komplikací jako např. zánětu vedlejších dutin nosních, zánětu středouší nebo plic dochází po ústupu prvotních obtíží k opětovnému vzestupu teplot a zhoršení stavu. Mohou se objevit bolesti uší, pocit jejich zalehnutí, tlak a bolesti v oblasti dutin, hnisavá rýma nebo vykašlávání hnisavých a různě zabarvených hlenů.

Diagnostika

Diagnóza onemocnění se stanoví na základě údajů a klinického nálezu nemocného. V případě nejasností lze provést krevní vyšetření se stanovením zánětlivých ukazatelů CRP, sedimentace červených krvinek a krevního obrazu. K vyloučení bakteriální příčiny se někdy provádí mikrobiologické vyšetření výtěru z mandlí. Při podezření na komplikaci je přínosné RTG plic nebo vedlejších dutin nosních.

Terapie

Nekomplikované onemocnění se léčí obvykle symptomaticky, tj. tlumí se jednotlivé příznaky. Užívají se kapky do nosu, léky snižující teplotu, podporující vykašlávání, spreje nebo pastilky proti bolesti v krku. Vhodný je klidový režim, dostatek tekutin a vitamíny skupiny C. V případě bakteriálních komplikací se podávají antibiotika a doba léčby je delší.

Prevence

Jako prevence infekcí dýchacích cest je možné očkování proti chřipce a případně pneumokokovi, které sníží riziko bakteriálních komplikací. Z režimových opatření se doporučuje častý pobyt na čerstvém vzduchu, přiměřené otužování a dostatečný přísun vitamínu C v rizikových obdobích.

  • Týká se částí těla: Hlava, Hrudní koš, Krk