Virový zánět hltanu a mandlí

Charakteristika nemoci

Virové faryngitidy a tonzilofaryngitidy jsou způsobené různými druhy respiračních virů (adenoviry, viry influenzy a parainfluenzy...).

Onemocnění postihuje děti i dospělé jedince, inkubační doba a průběh onemocnění je proměnlivý a závisí na typu viru, který onemocnění vyvolal.

Klinický průběh

Obvykle však kromě mandlí a hltanu bývají postiženy další části dýchacího traktu. Často je přítomna rýma, kašel, někdy zánět spojivek. Bolesti svalů a kloubů jsou časté. Teploty mohou být zvýšeny jen lehce, ale stejně tak mohou být vysoké horečky.

V hrdle bývá zarudlá sliznice, na mandlích někdy drobné bělavé povláčky. Krční uzliny jsou často zvětšené, obvykle nebolestivé. V úvodu onemocnění může být vodnatá sekrece z nosu, poslechový nález na plicích je normální.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lékař na základě klinického vyšetření. V případě nejasného stavu může provést laboratorní testy. Zánětlivé parametry (CRP, sedimentace erytrocytů FW) jsou normální či jen lehce zvýšené. Změny v krevním obraze nejsou výrazné. Mohou být lehce zmnožené bílé krvinky a jejich populace lymfocytů, monocytů. Ve výtěru z mandlí není kultivačním vyšetřením prokázán bakteriální patogen, streptest (rychlý průkaz antigenu pyogenního streptokoka) je negativní. Přímý průkaz viru či sérologie se běžně neprovádějí.

Onemocnění obvykle odezní do jednoho až dvou týdnů samo.

Terapie

Léčba je symptomatická, tedy spočívá v tlumení jednotlivých příznaků. Podávají se léky ke zmírnění bolestí v krku (různá kloktadla, spreje, pastilky), nosní kapky, léky na kašel. Dále se doporučují léky snižující horečku, klidový režim, vitamíny, hojnost tekutin.

V případě přetrvávání obtíží déle než týden, stoupajících teplot či zhoršujících se bolestí v krku vyhledejte svého ošetřujícího praktického lékaře.

  • Týká se částí těla: Hlava, Krk, Ústa