Punkce ascitu

Punkce ascitu

Nemůžete dopnout kalhoty? Možná není na vině přejídání a nedostatek pohybu. Může to znamenat i nemoc.

Ascitus znamená výskyt volné tekutiny v břišní dutině a to není nikdy v pořádku! Může to znamenat některou z vážných nemocí jako je jaterní cirhóza, srdeční selhání, nádorové onemocněních, zánět dutiny břišní nebo nedostatek bílkovin v krvi. Pokud se vaše břicho bezdůvodně zvětšuje, cítíte v něm tlaky a dokonce se vám hůře dýchá určitě navštivte lékaře! V dalším díle našeho cyklu se dozvíte co se bude dít, pokud lékař skutečně tekutinu ve vaší břišní dutině zjistí.

Volná tekutina v dutině břišní se odborně označuje jako ascites. Prakticky vždy znamená přítomnost vážného onemocnění  a vznikne-li u dosud zdánlivě zdravého člověka pak je to velmi varovné znamení, které je nutné dovyšetřit.

Ascites se vyskytuje u řady patologických stavů, nejčastěji při jaterní cirhóze, srdečním selhání, nádorových onemocněních dutiny břišní, zánětech dutiny břišní nebo při nedostatku bílkovin v krvi.

Související články

Základní gynekologické vyšetření

Každá žena by měla absolvovat preventivní gynekologickou prohlídku pravidelně, alespoň jedenkrát ročně.

Funkční vyšetření plic

Funkční vyšetření plic je soubor metod, které umožňují posouzení jednotlivých plicních funkcí. 

Biologická léčba v onkologii

Co to je biologická léčba, jaké nemoci se s ní léčí a s jakými výsledky vám vysvětlí prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc., přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.