Rektoskopie a kolonoskopie

Rektoskopie a kolonoskopie

Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek tlustého střeva, od konečníku až k dolnímu konci tenkého střeva. MUDr. Štěpán Suchánek seznamuje laickou veřejnost s tím, jak probíhá vyšetření a příprava na něj.

Další výhodou této metody je, že dovoluje bezbolestně odebírat z uvedených oblastí vzorky tkáně a během vyšetření lze ze střeva odstranit i podezřelé výrůstky - polypy. Lékař doporučuje toto vyšetření při podezření na zánětlivé, nádorové nebo jiné onemocnění tlustého střeva. Kolonoskopie je důležitou součástí prevence rakoviny tlustého střeva.

 

Vložit komentář

Autor komentáře
Text komentáře
Akce

Komentáře

 1. kristina
  DOBRY DEN MAM PROBLEM KRVACIM S KONEČNIKA A MOJE PRAKTICKA DOKTORKA MNE POSLALA NA CHYRURGII CO MNE TAM ČEKA MAM STRACH DEKUJI ZA ODPOVED
 2. Petra Nováková
  Krvácení z konečníku může znamenat více různých diagnóz, například hemeroidy, ale může být i příznakem vážného onemocnění. U všech onemocnění je důležité, aby byla odhalena a léčena včas, určitě k lékaři běžte. Pravděpodobně budete poslána na kolonoskopické vyšetření tlustého střeva a toho se nemusíte bát. Podívejte se na naše videa Rektoskopie a kolonoskopie a Okultní krvácení do stolice, která vysvětlují, jak vyšetření probíhá.
 3. Alena
  Dobrý den a zároveň i šťastný Nový rok.......Prosím Vás mám tetu ve Frankfurtu nad Mohanem-je jí 81 let a dnes mně volala,,že při stolici z ní vyhrklo spoustu nějak tmavého až černého řídkého odpadu...Je to už během roku podruhé....Mohla by její léčba a vyšetření proběhnout i u nás v Česku???Jaké by byli podmínky ???, Teta je totiž skálopevně přesvědčena ,že nejlepší léčba na vysoké úrovni je právě v Česku...Omlouvám se ,že obtěžuji právě dnes---s pozdravem a díky -
 4. Petra
  Dobrý den, obraťte se s dotazem, prosím, přímo na některé Komplexní onkologické centrum, jejich seznam i s kontakty naleznete na stránkách České onkologické společnosti na adrese: http://www.linkos.cz/pro-pacienty/onkologicka-pracoviste/
 5. Anna Bartáková
  Dobrý den, ráda bych věděla co obnáší vyšetření tenkého střeva a jaká jsou nebezpečí při tomto vyšetření

  Děkuji
 6. Jiří Pešina
  Vyšetření tenkého střeva lze provést různými metodami, např.rentgenologicky pomocí kontrastní látky. Další možností je dvojbalonová enteroskopie, která umožňuje endoskopické vyšetření tenkého střeva a léčebné endoskopické výkony. Používá se zejména pro diagnostiku a případně i léčbu krvácení z oblasti tenkého střeva. Sliznici tenkého střeva je možné prohlédnout také pomocí kapslové endoskopie. Kapsle velikosti větší tablety má zabudovanou miniaturní kameru, kterou postupně snímá celý trávicí trakt tak, jak jím pomalu prochází. S riziky jednotlivých vyšetřovacích metod Vás seznámí ošetřující lékař.
 7. iva trnkova
  Dobrý večer.Mám dlohodobý problém se stolicí začalo to s cystou na vaječníku v tu dobu jsem mela bolesti v podbřišku a každodenní stolici(pro mě konečně normální odchd stolice trpěla jsem na zácpu)ale pak cysta zmizela a dostala jsem průjem který trval 1den koupila jsem si laktobacily imunit po dobrání se nic nezměnilo stolice je řídká a kašovitá poté mě začal bolet žaludek,pálení žáhy,bolest žlučníku sono v pořádku,gastro endoskopie žaludku nalezena helikobakterie v tu dobu stolice do žluta nasadila jsem dietu,aloe vera byliné čaje stolice se o něco zlepšila ale stále je řídká a ne v celku tak dva měsíce se střídá s normální stolici(ale z řídka) bolesti v podbřišku stálé někdy menší někdy větší.Také cítím takové bublání škrundání až je to nepříjemné a ty každodení bolesti.Gynekolog.vyšetření v pořádku.Ničím se neléčím pod dohledem mám autoimunitní onem.štít.žlázy.Je mi 35let.Mužete mi alespoň málo poradit co by to způsobovalo moc se bojím na kolonoskopii rada bych se tomu vyhla.Dají se udělat jiná vyšetření než tohle.Děkuji
 8. Jiří Pešina
  Podle popsaných potíží, byste rozhodně měla podstoupit komplexní vyšetření na gastroenterologii. Kolonoskopické vyšetření je bohužel opředeno mnoha mýty, ale obávat se jej nemusíte. Velkým přínosem této metody je možnost odebrání vzorku tkáně na histologické vyšetření. To u jiných metod (např. kapslová kolonoskopie či CT kolonoskopie) toto možné není.
 9. Dana
  Dobrý den.Mám problém se stolicí.Začalo to asi před dvěma měsíci,kdy mě začalo jako by tlačit v žaludku a přidala se kašovitá stolice,obvodní lékař mi řekl,že je potřeba upravit zažívaní a předepsal mě lék kinito .Žaludek se uklidnil,a stolice se mírně upravila,ale ne tak jak by to mělo být,Zůstala převážně řidší a objevil se i hlen .Teď asi týden opět tlak v žaludku asi 2 dny a kašovitá stolice kdy jdu i třikrát,poprvé celkem normálně ale pak už mě začnou křeče v břiše a musím jít znovu obsah stolice je menší a řidší ,a někdy mám pocit celý den že nejsem dostatečně vyprázdněná.Bojím se i při větrech aby se nestalo něco horšího.Je mi 48 let. Mám strach aby to nebylo něco vážnější.I když krev jsem zatím ve stolici neobjevila.Mužete mi alespoň málo poradit co by to způsobovalo moc se bojím na kolonoskopii rada bych se tomu vyhla.Dají se udělat jiná vyšetření než tohle.Děkuji
 10. MUDr. Milana Šachlová
  Vážená paní!
  Pokud Vaše potíže vznikly náhle, mohlo se jednat také o nějakou infekci. Byla vyšetřena stolice ? (výtěr z konečníku na bakteriologii event. vzorek velikosti lískového oříšku na vyšetření parazitů ). Zkuste probiotika, kupují se bez receptu v lékárně- např. Lactocare, Biokult, VSL3 a apod. Množství větrů omezí např. Sab simplex nebo Espumisan, jsou i léky na zmírnění křečí. Pokud potíže budou trvat i po vybrání probiotik, pak se asi kolonoskopii nevyhnete.
  MUDr. Milana Šachlová
 11. Jana
  Pěkný den,
  před dvěma lety jsem byla v Brně na České ulici na kolonoskopii z důvodu krve ve stolici.Krev se objevila v malém množství a to 1x za 2 měsíce.
  Bylo mně sděleno že jsem v pořádku a že se jedná asi o vnitřní hemeroidy.
  Od té doby,kdykoliv jdu močit a mírně zatlačím,vždy vyjde i malé množství měkké stolice a vždy je v ní jasně červená krev.
  Mám 63let,158cm/92kg , nehubnu,jen mám stále větry.
  Užívám jen lék Lorista na vyšší tlak a cítím se celkem dobře.
  Je možné jiné vyšetření než kolonoskopie?
  Děkuji za radu
 12. MUDr.Milana Šachlová
  Zřejmě je zdroj krvácení na svěrači konečníku nebo někde poblíž. Vhodná by byla rektoskopie, případně anuskopie a pokud to jsou krvácející hemoroidy,. pak je ke zvážení jejich léčba- např. naložení gumiček tzv Barronovy ligatury. Obraťte se na nějakou proktochirurgickou amb.- např.v Brně je dr Vedra na Mendlově náměstí, doc Skřička- Božetěchova ul., dr Robek - FN Bohunice, dr Všetička...
  MUDr.Milana Šachlová

Související články

Základní gynekologické vyšetření

Každá žena by měla absolvovat preventivní gynekologickou prohlídku pravidelně, alespoň jedenkrát ročně.

Funkční vyšetření plic

Funkční vyšetření plic je soubor metod, které umožňují posouzení jednotlivých plicních funkcí. 

Biologická léčba v onkologii

Co to je biologická léčba, jaké nemoci se s ní léčí a s jakými výsledky vám vysvětlí prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc., přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.