Fyzioterapie a sport patří k plnohodnotnému životu hemofiliků
Fyzioterapie je zásadní součástí péče o hemofiliky. Aby byla účinná, je důležité, aby měl pacient zájem se o své tělo starat. K tomu podle specialistky na fyzioterapii hemofilických pacientů Mgr. Marie Katzerové z Dětského rehabilitačního oddělení Fakultní nemocnice Brno patří i přiměřené sportování. V rozhovoru nám mimo jiné vysvětlila, že stejně jako se farmakologická léčba nastavuje na míru pacienta i pohybové aktivity je třeba zvolit individuálně.
Fyzioterapie patří mezi pilíře péče o hemofiliky. Proč je tak zásadní v akutních případech?
U hemofiliků jde 90 % všech krvácení do pohybového aparátu – do kloubu nebo do svalu. Pokud hemofilik vzápětí nerehabilituje, dochází v mozku k narušení pohybového stereotypu a stav kloubu se pak může kvůli tomu dále rychle zhoršovat. To může vést k nutnosti dřívějšího ortopedického zásahu.
Úkolem fyzioterapeuta v těchto případech tedy není jen rozcvičit jeden kloub. Speciálními technikami vstupuje do procesu řízení pohybu pacienta. Díky pravidelné fyzioterapii se může správný pohybový stereotyp obnovit.
Co je cílem dlouhodobé preventivní fyzioterapie u hemofiliků a co všechno obnáší?
Cílem je jako u každé diagnózy co nejdéle udržet pacienta v co nejlepším stavu. Preventivní fyzioterapie se zaměřuje na stabilizaci a celkové zlepšení držení těla, rovnováhu a koordinaci pohybu, čímž se i snižuje riziko úrazu či mikrokrvácení.
Pro úspěšnou fyzioterapii je hlavní aktivní přístup pacienta a jeho spolupráce. Důležité je, aby pacient naslouchal našim radám a doporučením a měl zájem se o své tělo starat. K tomu patří i přiměřené sportování.
Hemofilici mohou pravidelně docházet na rehabilitaci
Kde a jak často je hemofilikům fyzioterapie poskytována a jaká vyšetření podstupují?
Jednou za rok by měl každý hemofilik absolvovat ve svém hemofilickém centru dispenzární prohlídku, jejíž součástí je i prohlídka fyzioterapeutem. Fyzioterapeut tam vyhodnocuje hemofilické kloubní skóre, které vypovídá o kloubním zdraví pacienta. Kromě fyzioterapeuta by měl pacienta vidět ten den samozřejmě také hematolog, který provádí ultrazvukové vyšetření kloubů, ortoped, stomatolog a psycholog.
Hemofilik vždy dostává nabídku chodit na pravidelnou rehabilitaci do svého centra, ale v případě, že je má trochu z ruky, není problém domluvit si spádovou rehabilitaci v blízkosti svého bydliště.
Mgr. Marie Katzerová
FN Brno
Mgr. Marie Katzerová je fyzioterapeutka Dětského rehabilitačního oddělení Fakultní nemocnice Brno. Její specializací je péče o hemofilické pacienty a pacienty s krvácivými chorobami. Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity (2008). Jako fyzioterapeut Českého svazu hemofiliků se podílí na vzdělávání fyzioterapeutů v oblasti krvácivých chorob a organizuje fyzioterapeutickou část letních rekondičních pobytů pro děti s hemofilií. Je členkou fyzioterapeutického výboru EAHAD (European Association for Haemophilia and Allied Disorders – physiotherapists committee), podílí se na ucelení péče o hemofiliky v Evropě a v ČR.
Jaké rehabilitační techniky fyzioterapeuti například používají?
Pro rehabilitaci po krvácení se využívají například techniky měkkých tkání, které zlepšují pohyblivost kůže, podkoží, fascií a svalů. Dále se zapojují pasivní pohyby prováděné fyzioterapeutem nebo metody kinezioterapie založené na principech vývojové kineziologie, která využívá k terapii pozice z fyziologického vývoje dítěte.
Fyzioterapeut pracující s hemofilikem, který je dobře zaléčen a ten den si aplikoval profylaxi, může využít jakoukoliv techniku z oboru fyzioterapie.
Jak se za poslední léta změnila doporučení ohledně sportování hemofiliků?
Změnila se hodně. Když jsem před 14 lety začínala, měli dětští hemofilici mnohdy zakázáno chodit na tělocvik. Dneska už je spíš musíme mírnit, aby sportovali s rozvahou. Změnil se přístup ke sportu hematologů i rodin hemofiliků. Pacienti mají profylaktickou léčbu a mohou žít plnohodnotný život.
Na co si při sportu musí dát hemofilici pozor?
Stejně jako při fyzioterapii si musí dávat pozor na to, aby ten den nevynechali profylaktickou léčbu. Musí také znát své tělo, respektovat své limity a snažit se tak předcházet úrazu. Kromě toho ale každý sport vede k přetěžování nějakých svalových skupin, a proto by měli dbát na kompenzaci jednostranných pohybů, aby bylo zajištěno centrované postavení kloubu. Individuální doporučení pacientům poskytne jejich fyzioterapeut, se kterým by měli pacienti své sportovní aktivity zkonzultovat.
Je potřeba vždy myslet na profylaxi a sportovat s rozmyslem
Které sporty jsou pro hemofiliky vhodné a které nikoli?
Světová hemofilická federace vydala tabulku, kde jsou sporty rozděleny do tří stupňů rizikovosti. Je to ale těžká otázka. Samozřejmě třeba box nebo MMA doporučit nelze. Avšak existují i bojová umění, která jsou nekontaktní a naopak by se doporučit dala, protože při nich dochází k uvědomování si těla a jednotlivých pohybů, což vede k lepší kontrole pohybu i v každodenních aktivitách.
Chtěla bych zde zdůraznit nutnost individualizace. Stejně jako se farmakologická léčba nastavuje na míru hemofilika, tak i pohybové aktivity je třeba zvolit individuálně – podle stavu kloubů, charakteru jedince, typu postavy a podobně.
Doporučení se patrně liší také podle stupně hemofilie…
Částečně máte pravdu, ale může vzniknout paradox, kdy si lehký hemofilik nedává tolik pozor a zakrvácí do svalů. Naopak střední nebo těžcí hemofilici si pozor spíše dávají, a problémy jim tak nevznikají. Na profylaxi je potřeba myslet vždy a sportovat s rozmyslem.
Probíhají nějaká specializovaná sportovní soustředění pro hemofiliky? Jak to na nich vypadá?
Různých pohybových akcí pro hemofiliky je spousta. Existují dvě pacientské organizace – Hemojunior a Český svaz hemofiliků. Obě tyto organizace pořádají sportovní nebo fyzioterapeutické pobyty. Některé z nich jsou koncipovány jako preventivní, jiné spíše jako sportovní. Pořádají se pro děti předškolního věku s maminkami, pro děti do 18 let i pro dospělé.
Pobyty vždy vedou fyzioterapeuti a zaměřují se na skupinová cvičení, cvičení ve vodě, nordic walking, pěší i cyklistické výlety nebo právě na individuální fyzioterapii.
Lukáš Malý
Navštivte také
M-CZ-00003354