Příčiny osteoporózy
Vyšší riziko osteoporózy (a zároveň zlomeniny) mají častěji ženy, a to zejména v menopauze. Celkově ženy spíše menší, hubené, světlovlasé, kuřačky, konzumentky alkoholu nebo ženy žijící sedavým způsobem života. Stejně tak vyšší riziko mají i ženy, které pocházejí z rodin, kde se osteoporóza vyskytovala (rodinná zátěž), a také ty, kterým musely být odstraněny vaječníky (zvláště před 40. rokem věku – tzv. předčasná menopauza). Ani mužům se osteoporóza nevyhýbá – objevuje se spolu s poklesem pohlavních hormonů (andropauza).
Pro osteoporózu je typický významný úbytek kostní hmoty, který může mít dvě základní příčiny:
- jedná se buď o nadměrné odbourávání kosti,
- nebo o její nedostatečnou novotvorbu.
Nejčastější příčiny úbytku kostní hmoty představují:
Nedostatek pohlavních hormonů
Tento faktor má vliv na ženy i na muže. Zrychlení úbytku kostní hmoty se nejvíce projevuje během prvních 5–10 let trvání nedostatku hormonů. Proto až třetina žen po přechodu (cca mezi 50 a 60 lety) trpí osteoporózou. K rychlému úbytku kostní hmoty vede hlavně snížená tvorba ženského hormonu estrogenu po přechodu, který (mimo jiných funkcí v těle) pomáhá udržet vápník v kostech. Důležité je vědět, že nedostatek pohlavních hormonů také zvyšuje citlivost kosti vůči všem nepříznivým vlivům, které jsou uvedeny dále.
Nedostatečné zásobení těla vápníkem a vitaminem D
Při nedostatečném dodávání vápníku do těla jej začne organismus odčerpávat z kostí. Příčinou může být nejen nedostatek vápníku v potravě, ale i porucha jeho vstřebávání ve střevě (způsobená nedostatkem vitaminu D, střevním či jaterním onemocněním). Tyto vlivy se projevují zejména u starších lidí, kteří jedí málo mléčných výrobků a nevycházejí na slunce.
Nedostatek tělesného pohybu
Cvičení a pohyb kosti zpevňují a významně podporují novou tvorbu kostní hmoty. Pohyb by tedy měl být pevnou součástí léčby osteoporózy.
Toxické látky
Na zrychlení úbytku kostní hmoty má vliv především kouření, nadměrné pití černé kávy a alkoholu. Podobný vliv však má i řada toxických látek v životním prostředí (olovo a kadmium).
Nemoci
Úbytek kostní hmoty je zrychlený při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (štítné žlázy nebo příštítných tělísek), zažívacího ústrojí (stavy po operaci žaludku, chronická onemocnění jater a střev), u některých nemocí ledvin, pojiva i při chronických zánětlivých onemocněních.
Léky
Kostní hmotu oslabuje dlouhodobá léčba vysokými dávkami glukokortikoidů (léky na tlumení zánětlivých procesů v těle), antiepileptiky (léky na udržení epilepsie v klidové fázi) a také některými antacidy (užívají se k léčbě vředové choroby žaludku a dvanáctníku).
Osteoporóza je metabolické postižení, bývá většinou pomalé a "tiché" – dlouho bez zjevných příznaků na těle. Projeví se většinou až zlomeninou. Někdy se osteoporóze pro její plíživost dokonce přezdívá "tichý zloděj". Nenechte tedy "tichého zloděje" krást. Věnujte mu pozornost, léčit se dá v každém věku a v každém stupni postižení.