Příznaky osteoporózy
Osteoporóza je onemocnění, které není doprovázeno pro ni typickými příznaky.
I z této skutečnosti tedy vyplývá, že nelze určit diagnózu pouze na základě našich osobních zdravotních problémů. Přesto však výskyt některých rizikových faktorů spolu s osobními zdravotními těžkostmi může lékaře přivést na stopu, která vede kratší či delší cestou k diagnóze osteoporóza.
Častou nápovědou bývají následující faktory:
- zlomeniny kosti stehenní v krčku;
- již prodělané zlomeniny, pokud síla způsobující úraz byla malé či zanedbatelné velikosti;
- nedostatek pohybové aktivity třeba i při jiných závažných onemocněních;
- snížení tělesné výšky o více než 3 centimetry;
- nadměrné pití alkoholu (2 a více sklenek vína za den, 2 a více piv apod.);
- nadměrné kouření cigaret (více než 20 denně);
- léčba kortikoidy (prednison, apod.);
- u žen pak časný přechod (menopauza, klimakterium) tedy konec reproduktivního věku před 45. rokem.
Důležitým údajem, který souvisí s rozvojem osteoporózy, jsou bolesti v zádech. Záleží však na jejich trvání, intenzitě, vyvolávajícím momentu apod. Bolesti zad jsou velice častým příznakem řady jiných onemocnění. Namátkou se vyskytují u chorob srdce a cévního systému, při poškození nervových či svalových struktur, jsou časté u zánětů.
Osteoporóza se ve vztahu ke kostní tkáni nemusí projevovat jen prořídnutím kostních struktur, může to být i opotřebovanost meziobratlových plotének. Odborně se změny kostí v důsledku stárnutí a opotřebení nazývají degenerativní změny.
Z výše uvedených údajů lze vyvodit skutečnost, že osteoporóza je onemocněním, jehož diagnostika je založena na skládání drobných "informačních střípků". Výsledný obraz mozaiky tak může být zaměněn s jiným, podobně vypadajícím onemocněním, které se může jevit stejně na první a možná i druhý pohled. V případě podezření na osteoporózu je nutné se poradit s vaším praktickým lékařem nebo gynekologem.