Nenech to náhodě! Rakovina děložního čípku není vidět, dokáže ale všechno zničit!
Smutnou realitou České republiky je bohužel fakt, že značná část ženské populace nechodí na gynekologické preventivní prohlídky. Týká se to zejména žen starších 50 let, u kterých klesá frekvence návštěvnosti až na 30 %.
Je nutné apelovat na české ženy, aby pravidelně docházely na gynekologické kontroly. Díky pravidelné gynekologické péči, případně využití moderních testů si mohou zachránit vlastní život.
prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., Onkogynekologické centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze
Co je rakovina děložního čípku?
Rakovina děložního čípku (hrdla) vzniká dlouhodobým působením lidského papilomaviru (human papilomavirus, zkráceně HPV), který je příčinou až 99 % případů nemoci.1
K nákaze HPV dochází pohlavním stykem kdykoli během sexuálně aktivního života. I když naprostá většina žen infekci během dvou let eliminuje díky vlastním obranným mechanismům, nelze nákazu HPV podceňovat. Pokud virus v organismu přetrvává, mohou vzniknout na děložním čípku prekancerózní změny, které mohou přejít až v rakovinu děložního čípku.
Rakovina děložního čípku v číslech
- Každý rok je na celém světě diagnostikováno půl milionu žen.2
- V Česku tuto diagnózu od svého lékaře slyší 850-900 žen ročně a téměř 40 % z nich na ni zcela zbytečně zemře.3
- S infekcí HPV se setká až 80 % populace.4
Co je virus HPV neboli human papilomavirus?
- Tento virus zahrnuje přes 100 geneticky odlišných variant, tzv. genotypů, z nichž čtrnáct má vysoký rakovinotvorný potenciál (označují se jako high-risk HPV genotypy).3
- Genotypy HPV označované jako HPV 16 a HPV 18 patří k nejvíce rizikovým.3
- Nákaza virem HPV se nedá léčit, ale včasným odhalením následků působení HPV a vhodnou léčbou se nebezpečí onemocnění může téměř ze 100% odvrátit. Je však důležité, aby se působení viru zachytilo včas.
Prevence rakoviny děložního čípku
- Očkování výrazně snižuje riziko vzniku, ale vakcíny neochrání proti všem rizikovým typům HPV a jsou vhodné především pro ženy a muže (dívky a chlapce), kteří ještě nezahájili sexuální život.
- Kondom výrazně zvyšuje ochranu proti nákaze HPV a pohlavním nemocem, není však absolutně spolehlivou ochranou. Muži jsou pouze přenašeči viru HPV.5
- Rakovině děložního čípku je možné téměř ze 100 % předejít uvědomělým chováním a přístupem sama k sobě a především pravidelnými preventivními prohlídkami u gynekologa.
Vyšetření děložního čípku
Všem ženám zdravotní pojišťovny jednou ročně hradí gynekologickou prohlídku a cytologický stěr, který má prokázat přítomnost abnormálních (změněných) buněk na děložním čípku. Mezinárodní studie prokázaly, že negativní cytologický test měla i jedna třetina žen s rakovinou.6 Spolehlivější metodou je testování pomocí testu HPV DNA, který upozorní na riziko možného onemocnění ještě dříve, než se objeví změny na buňkách děložního čípku.
Podle Světové zdravotnické organizace by proto měla být každá žena na přítomnost tohoto viru testována minimálně ve věku 35 a 45 let, tedy v období, kdy lze očekávat vysoký záchyt závažných prekanceróz (buněčných nebo tkáňových změn, které nemají charakter zhoubného nádoru, z nich se však v kratším či delším období může vyvinout maligní nádor).7
HPV DNA test hradí ženám ve věku 35 a 45 let pojišťovna
Od 1. 1. 2021 je HPV DNA test v České republice nově povinnou součástí rutinního screeningu karcinomu děložního hrdla a je indikován jako součást screeningové kontroly spolu s cytologickým vyšetřením všem ženám ve věku 35 a 45 let, které měly předešlý nález cytologie negativní. Pokud je vám tedy 35 nebo 45 let a splňujete podmínku předchozí negativní cytologie, hradí vám test zdravotní pojišťovna. V ostatních případech si jej můžete zaplatit sama jako nadstandardní výkon.
Proč při preventivní prohlídce požádat o HPV DNA test?
- Test upozorní na riziko možného onemocnění a to ještě dříve, než se objeví abnormální změny na buňkách děložního čípku.
- Gynekolog odebere buňky z děložního hrdla stejným způsobem jako u klasického cytologického vyšetření a v laboratoři jej otestují na přítomnost DNA vysoce rizikových typů HPV.
- Jejich nepřítomnost znamená, že pravděpodobnost onemocnění je velmi nízká a další vyšetření postačí provést v intervalu 3-5 let. Jejich přítomnost naopak upozorňuje na možné riziko vzniku rakoviny a umožňuje okamžitou léčbu.
- HPV testování se doporučuje u žen mezi 30–65 lety.
Odhalte včas riziko rakoviny děložního čípku. Stáhněte si brožuru.
- Hrozí mi rakovina děložního čípku?
- Co je HPV?
- Jak se testuje HPV infekce v děložním čípku?
- Jaký je rozdíl mezi cytologickým stěrem a testem HPV DNA?
Víte, že existuje test, který včas odhalí riziko vzniku rakoviny děložního čípku? Pro více informací čtěte pacientskou brožuru Včasné odhalení rizika rakoviny děložního čípku, která je ke stažení zde.
Co se stane, pokud vám diagnostikují rakovinu děložního čípku?
- Lékaři provedou sérii vyšetření, která určí rozsah onemocnění.
- Léčba se odvíjí od stadia a rozsahu, ve kterém je nádor diagnostikován.
- Základem je chirurgická léčba, u komplikovanějších nádorů je zapotřebí ozařování a chemoterapie.
- Novou možností léčby je biologická neboli cílená léčba.
Rakovina děložního čípku. Jedna diagnóza. Pět příběhů. Hana, Lucie, Denisa, Jana a Martina. Jiné životní příběhy, stejná diagnóza. Na počátku své cesty si ani jedna z nich neuměla představit, co všechno je v průběhu léčby čeká, jaké změny jim nemoc přinese. Rakovinu provází nejen strach o sebe sama, ale také o děti a partnera. Jak se cítily, když jim lékař poprvé sdělil závažnou nemoc, jak zvládaly náročnou léčbu? A o co je nemoc připravila a co jim naopak dala?
MUDr. Vladimír Dvořák, PhD., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, hovoří o prevenci rakoviny děložního čípku.
Prof. MUDr. David Cibula, CSc., past-president Evropské onkogynekologické společnosti (ESGO), hovoří o onemocnění rakovinou děložního čípku a jeho léčbě.
Iniciativa Nenech to náhodě! vznikla s podporou společnosti Roche, lídrem v oblasti onkologického výzkumu. Společně s ní se zapojily také HPV College a laboratoře, ve kterých se HPV DNA vyšetřuje, a neziskové organizace OnkounieNadační fond Hippokrates.
Partnerem iniciativy je pacientská organizace VERONICA, která sdružuje pacientky s karcinomem endométria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a pacientky s genetickou mutací BRCA.
Navštivte také
Reference:
- Saslow D et al, American Cancer Society, American Society for Colposcopy and Cervical Pathology, and American Society for Clinical Pathology Screening Guidelines for the Prevention and Early Detection of Cervical Cancer, CA Cancer J Clin 2012;62:147-172
- Dušek L, Mužík J, Malůšková D, Šnajdrová L, Epidemiology of cervical cancer: international comparison, dostupné na: www.cervix.cz (naposledy navštíveno 12. 12. 2020)
- Zhoubné nádory děložního hrdla (čípku). Linkos.cz. https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/gynekologicke-nadory-c51-54-c56-57/zhoubne-nadory-delozniho-hrdla-cipku/ (naposledy navštíveno 12. 12. 2020).
- Leda Gattoc, MD, Navya Nair, MD, MPH, Kevin Ault, MD*, Human Papillomavirus Vaccination Current Indications and Future Directions, Obstet Gynecol Clin N Am 40 (2013) 177–197
- HPV a muži. HPV college (dostupné na: https://www.hpv-college.cz/hpv-a-muzi) (naposledy navštíveno 12. 12. 2020)
- Leyden Wendy A et al, Cervical Cancer in Women With Comprehensive Health Care Access: Attributable Factors in the Screening Process, J Natl Cancer Inst 2005;97:675 – 83
- The World Health Assembly adopts a global strategy to accelerate cervical cancer elimination. Dustupné na: https://www.who.int/news/item/19-08-2020-world-health-assembly-adopts-global-strategy-to-accelerate-cervical-cancer-elimination
M-CZ-00001277