ZOBRAZOVACÍ METODY
Tato vyšetření nejčastěji indikuje ošetřující pneumolog nebo pneumoonkolog a provádí se ve specializovaných pracovištích, kam pacient přijde s žádankou od indikujícího lékaře.
Rentgen hrudníku: První krok v diagnostice rakoviny plic
Rentgen hrudníku je nejčastěji používanou metodou pro zjištění podezření na rakovinu plic. Tato metoda poskytuje dvourozměrný obraz hrudníku, který umožňuje lékařům rychlým a jednoduchým způsob zjistit přítomnost nepravidelností v plicích, jako jsou nádory, záněty nebo zadržování tekutin.
Průběh vyšetření: Během rentgenového vyšetření se pacient postaví nebo lehne vedle rentgenového stroje, zatímco zdravotník ovládá přístroj a pořizuje snímky hrudníku.
Příprava na vyšetření: Rentgen hrudníku nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu, ale je důležité říct lékaři o těhotenství.
Výpočetní tomografie (CT): Vyšší rozlišení a detailní zobrazení
Výpočetní tomografie (CT) je pokročilá zobrazovací metoda, která vytváří podrobné trojrozměrné snímky plic a hrudníku. Vyšetření je prováděno pro získání podrobnějších informací o podezřelých nádorech nebo jiných nepravidelnostech, které byly zjištěny na rentgenovém snímku hrudníku. CT může také pomoci při plánování léčby, sledování účinnosti léčby a detekci recidivy nemoci.
Průběh vyšetření: Během CT vyšetření pacient leží na speciálním lůžku, které se pohybuje dovnitř CT přístroje. Přístroj pořizuje řadu snímků z různých úhlů, které jsou následně zpracovány počítačem do trojrozměrného obrazu. Vyšetření trvá přibližně 10 až 20 minut.
Příprava na vyšetření: Pacienti by měli dodržovat pokyny svého lékaře ohledně přípravy na CT vyšetření, což může zahrnovat režimová opatření, tedy nejíst a nepít několik hodin před zákrokem a dočasně vysadit některé léky.
Pozn.: Video slouží pouze pro ilustrativní účely. Video bylo vyrobené v roce 2011 a nemusí obsahovat nejnovější diagnostické nebo léčebné možnosti. O Vašich současných možnostech se informujte u svého ošetřujícího lékaře.
Kapitoly: 01:13 Co je počítačová tomografie? 02:00 Z čeho se CT přístroj skládá 03:28 Kdy se používá 05:07 Příprava pacienta na vyšetření 05:51 Co musí o pacientovi vědět lékař 06:28 Postup při vyšetření 07:48 Výsledky a jejich zpracování 08:50 Režim pacienta po vyšetření 09:54 Rizika a možné komplikace 10:49 Význam výpočetní tomografie 11:40 Vývoj v počítačové tomografii 12:55 Rekapitulace
Magnetická rezonance (MRI): Vysoce kontrastní zobrazení bez ionizujícího záření
Magnetická rezonance (MRI) je neinvazivní zobrazovací technika, která využívá silné magnetické pole a radiofrekvenční impulsy k zobrazení orgánů a struktur v těle. MRI poskytuje vysoce kontrastní snímky bez použití ionizujícího záření, což je výhodné zejména pro citlivé skupiny, jako jsou těhotné ženy nebo mladší pacienti. MRI může být použito pro hodnocení nádorů plic a okolních tkání, které nejsou jasně viditelné na CT snímcích, nebo pro sledování změn během léčby.
Průběh vyšetření: Pacient je před vyšetřením poučen a podepisuje informovaný souhlas. Samotné vyšetření trvá 30 až 60 minut, během kterých pacient zcela nehybně leží na vyšetřovacím stole. Na vyšetřovanou část těla se na úvod pokládá radiofrekvenční cívka. V indikovaných případech se zavede do žíly kanyla k nitrožilní aplikaci kontrastní látky. Následně se pacient zasune do tunelu magnetické rezonance. Jedná se o relativně úzký prostor o průměru asi 60 cm, což může být pro část pacientů nepříjemné. MRI tunel je osvětlen a klimatizován. Pacient je celou dobu spojen s radiologickým asistentem pomocí mikrofonu. V ruce má pacient signalizační balónek pro případ komplikací. Pro utlumení výrazného hluku způsobeného chodem magnetické resonance má pacient v průběhu vyšetření nasazená sluchátka.
Příprava na vyšetření: Magnetická rezonance bez kontrastní látky nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Před kontrastním vyšetřením je potřebné alespoň 3 hodiny nic nejíst. Tekutiny není nutné omezovat, ideální je voda či neslazený čaj. Léky pacient užívá tak, jak je zvyklý. Před vyšetřením si pacient odloží oděv a všechny kovové předměty. Na vyšetření hlavy by měla přijít pacientka nenalíčená, protože líčidla mohou obsahovat drobné kovové částice.
Pozn.: Video slouží pouze pro ilustrativní účely. Video bylo vyrobené v roce 2014 a nemusí obsahovat nejnovější diagnostické nebo léčebné možnosti. O Vašich současných možnostech se informujte u svého ošetřujícího lékaře.
Kapitoly: 01:38 Co je Magnetická rezonance 02:50 Na jakém principu pracuje 05:45 Příprava pacienta 12:34 Postup při vyšetření 14:55 Hodnocení výsledků 17:04 Dostupnost vyšetření 18:23 Rekapitulace
Pozitronová emisní tomografie (PET): Detekce metabolické aktivity nádorů
Pozitronová emisní tomografie (PET) je vysoce citlivá zobrazovací metoda, která detekuje metabolickou aktivitu v těle. PET sken může pomoci lékařům identifikovat rakovinné buňky na základě jejich zvýšeného metabolismu glukózy. PET sken se často používá k hodnocení rozsahu a stadia rakoviny plic, plánování léčby a monitorování účinnosti léčby, může také pomoci lékařům rozlišit mezi aktivními nádory a jizvami nebo záněty.
Průběh vyšetření: Během PET vyšetření pacientovi je podána injekce s radioaktivním kontrastním činidlem. Poté pacient leží na lůžku, které se pohybuje do PET přístroje. Přístroj detekuje záření emitované radioaktivním kontrastním činidlem a zobrazuje oblasti zvýšené metabolické aktivity.
Příprava na vyšetření: Vynechejte cvičení a větší tělesnou aktivitu 2 dny před, a zvláště pak v den vyšetření (např. dlouhé procházky nebo nošení těžkých předmětů). Nejezte ani nepijte 6 hodin před vyšetřením nic jiného než neslazenou vodu. Omezení platí i pro žvýkačky nebo mentolové bonbony a minerální vody s příchutí a cukrem. V případě, že se léčíte s cukrovkou, může zvýšená hodnota krevního cukru nepříznivě ovlivnit kvalitu vyšetření nebo v případě vysokých hodnot glykemie také znemožnit jeho provedení. Užívání perorálních antidiabetik (PAD – „tablet na cukrovku“) založených na metforminu je potřeba po domluvě s odesílajícím lékařem nebo s diabetologem přerušit na dobu 48 hodin před a 48 hodin po PET/CT vyšetření. Obecně platí, že se léčba většiny onemocnění před vyšetřením nemění, proto nadále berte všechny léky.
Odkazy
Rentgenové vyšetření. Dostupné na https://www.mou.cz/rentgenove-vysetreni/t1374 7.6.2023
Výpočetní tomografie. Dostupné na https://www.mou.cz/vypocetni-tomografie/t1372 7.6.2023
Magnetická rezonance. Dostupné na https://www.mou.cz/magneticka-rezonance/t1375 7.6.2023
Pozitronová emisní tomografie. Dostupné na https://www.mou.cz/pozitronova-emisni-tomografie/t1458 7.6.2023
M-CZ-00003325