V tomto dílu pořadu Moje medicína odhalujeme fakta a vyvracíme mýty o diagnostice karcinomu prsu. MUDr. Petra Steyerová, Ph.D. nám poskytne informace o prevenci, významu samovyšetření a mamografickém screeningu. Zjistěte, jak čelit obavám z radiační zátěže a jak správně vybrat mamografické centrum. Proč je důležité chodit na opakovaná vyšetření na stejné pracoviště a jak umělá inteligence zlepšuje diagnostické možnosti? Nenechte si ujít tento rozhovor a získejte informace, které by každá žena měla znát.
V tomto díle pořadu Moje medicína jsme s primářkou onkologické kliniky, MUDr. Martinou Zimovjanovou, Ph.D., probrali nejčastější mylné představy o rakovině prsu. Věnovali jsme se například bezpečnosti mamografického vyšetření, vlivu genetiky, výskytu karcinomu prsu v závislosti na věku ženy a velikosti prsů a připomněli, že se toto onemocnění může týkat také mužů. Sledujte nás, ať jste vždy o krok napřed.
V tomto díle pořadu Moje medicína přivítali MUDr. Katarínu Petrákovou, Ph.D., z Masarykova onkologického ústavu v Brně, abychom rozebrali, jak probíhá první návštěva pacienta na onkologii. Dr. Petráková nám přiblížila, na co se připravit, jaké otázky by měl pacient při první návštěvě položit a jakou roli v onkologické péči hraje multidisciplinární tým. Povídali jsme si také o významu podpůrné péče, jako je psychologická pomoc nebo fyzioterapie.
V tomto díle pořadu Moje medicína jsme s profesorkou Petrou Tesařovou, přednostkou Ústavu radiační onkologie FN Bulovka, hovořili o významu pohybové aktivity pro onkologické pacienty. Dozvěděli jsme se, jak cvičení pomáhá snižovat únavu a zlepšovat kvalitu života nejen po onkologické léčbě, ale i během ní. Představili jsme také pilotní projekt ONKOFIT, který přináší pohybové programy přímo do Komplexních onkologických center v ČR. Jak konkrétně může pohyb zlepšit prognózu a jak se mohou pacienti zapojit do cvičení?
Každý třetí z nás během života onemocní rakovinou. Jaká je cesta pacienta s onkologickou diagnózou? V pořadu Moje medicína jsme přivítali předsedkyni výboru Hlasu onkologických pacientů, Mgr. Petru Adámkovou. Ta nám představila projekt #Cestapacienta, ve které se Hlas onkologických pacientů snaží postupně zmapovat pacientské cesty pro různá onkologická onemocnění.
V tomto díle pořadu Moje medicína jsme se zaměřili na aktivní zapojování pacientů do onkologické léčby. Hostem byla profesorka Petra Tesařová z Ústavu radiační onkologie na Fakultní nemocnici Bulovka a 1. LF UK. Zjistěte, jak se mohou pacienti aktivně zapojovat do onkologické léčby a jaké hlavní výhody to přináší. K aktivnímu zapojení totiž patří nejen zásah do léčebného procesu, ale i přiměřená pravidelná pohybová aktivita, která zlepšuje fyzickou i duševní kondici. Moderuje Jiří Pešina.
V našem dnešním rozhovoru v pořadu Moje medicína hostíme Mgr. Šárku Slavíkovou, předsedkyni spolku Amelie a zdravotně sociální pracovnici. Jak lze zlepšit sociální systém pro pro onkologické pacienty? Jak překonat finanční tlak během onkologické léčby? Na co má nemocný nárok? Jak probíhá návrat pacientů do běžného života po onkologické léčbě? Jak zvýšit dostupnost sociálních pracovníků pro ambulantní pacienty v onkologických centrech?
V našem dnešním rozhovoru v pořadu Moje medicína hostíme Mgr. Šárku Slavíkovou, předsedkyni spolku Amelie a zdravotně sociální pracovnici. Jak lze zlepšit sociální systém pro pro onkologické pacienty? Jak překonat finanční tlak během onkologické léčby? Na co má nemocný nárok? Jak probíhá návrat pacientů do běžného života po onkologické léčbě? Jak zvýšit dostupnost sociálních pracovníků pro ambulantní pacienty v onkologických centrech?
V dnešním dílu pořadu Moje medicína se ponoříme do fascinujícího světa personalizované medicíny. Prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D., přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno, nám odhalí, co tento přístup znamená pro pacienty a jak mění způsob, jakým léčíme nemoci. Zjistěte, jakým způsobem se molekulární diagnostika a specializovaný tým lékařů stávají klíčem k personalizované péči!
V dnešním dílu pořadu Moje medicína nám prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D., přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno, odhalí, jak probíhá rozhodování o léčbě nádorových onemocnění na základě molekulárních a genetických aspektů. Personalizovaná péče je způsob, jakým lze bojovat proti rakovině. Objevte, jak tyto inovace přinášejí novou naději pacientům.
V tomto díle pořadu Moje medicína jsme si povídali o neocenitelné práci mobilního hospice Strom života, který už deset let pomáhá nevyléčitelně nemocným zůstat doma, v kruhu svých blízkých. Ředitel a zakladatel Martin Šimák sdílel inspirující příběh vzniku hospice, výzvy prvních let i plány do budoucna. Diskutovali jsme o významu kvalitní péče, hodnotové anamnézy a o tom, proč je včasné rozhodnutí obrátit se na hospic tak důležité. Sledujte náš rozhovor a zjistěte, jak můžete i vy podpořit tuto záslužnou činnost.