DÁVKY PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ
Mezi dávky a výhody pro osoby se zdravotním postižením řadíme průkaz osoby se zdravotním postižením TP, ZTP či ZTP/P, příspěvek na mobilitu, příspěvek na pomůcku a příspěvek na péči.
Dávky pro osoby se zdravotním postižením jsou upraveny v zákoně č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů („zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením“).
Dávky obecně představují označení peněžité nebo nepeněžité pomoci poskytované jednotlivcům nebo rodinám za účelem zajištění jejich základních potřeb, podpory v obtížných životních situacích nebo kompenzace určitých nákladů. V případě dávek poskytovaným osobám se zdravotním postižením tedy představují zejména peněžitou pomoc, která slouží jako kompenzace zvýšených nákladů. Mají podobu příspěvku na mobilitu nebo příspěvku na zvláštní pomůcku. Kromě těchto dvou dávek existuje také příspěvek na péči, který je upraven v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů („zákon o sociálních službách“).
Tyto dávky pracují s pojmem „osoba se zdravotním postižením“ a „osoba závislá na pomoci jiné osoby“. Zákonné vymezení zdravotního postižení není v českém právním řádu jednotné a každý zákon definuje zdravotní postižení rozdílně. Zdravotním postižením podle zákona o sociálních službách je tělesné, mentální, duševní, smyslové nebo kombinované postižení, jehož dopady činí nebo mohou činit osobu závislou na pomoci jiné osoby.
O všechny dávky se žádá na Úřadu práce ČR („úřad práce“) dle místa bydliště. Možnost je požádat osobně na pobočce úřadu práce, zasláním dokumentu emailem s elektronickým podpisem, nebo přes datovou schránku. Pokud toho žadatelka není schopná, může se nechat zastoupit. K tomu by měla stačit písemná (i ručně psaná) plná moc. Kromě plné moci by měl zmocněnec (dle doporučení úřadu práce) předložit i fotokopii občanského průkazu.
Pobočky Úřadu práce naleznete zde: https://www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky
Průkazy osob s tělesným postižením
- TP - Průkaz osoby se středně těžkým postižením pohyblivosti nebo orientace
- ZTP - Průkaz osoby s těžkým postižením pohyblivosti nebo orientace
- ZTP/P - Průkaz osoby se zvlášť těžkým postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce
Průkaz je definován v zákoně o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Vyhláška č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, které zdravotní stavy lze považovat za podstatná omezení schopnosti pohyblivosti a orientace, což jsou hlavní kritéria pro jeho přiznání.
Žádost o přiznání průkazu ke stažení zde: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-priznani-prukazu-osoby-se-zdravotnim-postizenim
-------------------
1. Na rozdíl od této definice např. zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů stanoví, že zdravotně postiženou osobou je osobou se zdravotním postižením osoba, která je uznána za invalidní, nebo zdravotně znevýhodněnou osobu.
Osoba, která je držitelem průkazu TP, má nárok na:
vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sezení vázáno na zakoupení místenky, přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních.
Osoba, která je držitelem průkazu ZTP, má nárok na:
vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sezení vázáno na zakoupení místenky, přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních, bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvaje, trolejbusy, autobusy, metro), slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.
Osoba, která je držitelem průkazu ZTP/P, má nárok na:
vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sezení vázáno na zakoupení místenky; přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních; bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvaje, trolejbusy, autobusy, metro); slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy; bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě; bezplatnou dopravu vodicího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce.
Příspěvek na mobilitu
Tato dávka náleží držitelům průkazu ZTP a ZTP/P. Řízení je přerušeno do vyřízení průkazu. Poté je příspěvek vyplacen zpětně do okamžiku podání žádosti. Jeho výše je 900 Kč za měsíc. Nárok na příspěvek má osoba, která se (mimo jiné) pravidelně za úhradu dopravuje, nebo je dopravována.
Žádost ke stažení zde: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-prispevek-na-mobilitu
Příspěvek na zvláštní pomůcku
Příspěvek vznikl sloučením několika dříve používaných dávek – příspěvek na úpravu bytu, zakoupení motorového vozidla, na úpravu motorového vozidla a na kompenzační pomůcku. Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba se zdravotním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.
Stejně jako ostatní dávky má příspěvek svá pravidla, pokud jde o určení na co jej lze získat, v jaké výši a v jakých lhůtách ho lze čerpat. Zvláštní pomůckou není zdravotnický prostředek, pokud je (částečně) hrazen ze zdravotního pojištění, nebo je osobě zapůjčen, a neslouží k úhradě doplatku za zdravotnický prostředek, který není plně hrazený ze zdravotního pojištění či nebyl osobě zapůjčen pro nedostatečnou zdravotní indikaci. Jsou přesně vymezené kompenzační pomůcky, které naopak nejsou zdravotnickými prostředky, a na které lze příspěvek čerpat, jako jsou například schodolez nebo různé lupy či čtecí zařízení.
Při posuzování nároku na tuto dávku se přihlíží k majetkovým poměrům rodiny žadatele, protože se může jednat o velké částky.
Žádost ke stažení zde: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-prispevek-na-zvlastni-pomucku
Příspěvek na péči
Příspěvek na péči („PNP“) je určen osobám starším jednoho roku, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách. Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat buď osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, dětský domov nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.
Příspěvek definuje zákon o sociálních službách a prováděcí vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
Stupeň závislosti se hodnotí podle počtu základních životních potřeb, které tato osoba není schopna bez cizí pomoci zvládat. Zároveň je třeba splnit podmínku, že toto zdravotní omezení trvá nebo bude trvat déle než jeden rok.
Žádost o PNP se podává na úřadu práce dle místa trvalého pobytu žadatele. O příspěvek může požádat také jiná osoba na základě plné moci žadatele. Plná moc by neměla vyžadovat ověřený podpis.
Žádost o příspěvek ke stažení zde: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-prispevek-na-peci
Důležité je také nezapomenout vyplnit formulář „Oznámení o poskytovateli pomoci“.
ÚP prostřednictvím sociálního pracovníka provádí pro účely rozhodování o příspěvku nejprve sociální šetření, při kterém se zjišťuje schopnost samostatného života osoby v jejím přirozeném sociálním prostředí. To znamená, že sociální pracovnice (pracovník) by měla (měl) navštívit žadatelku doma a bude se jí ptát, co zvládne sama, co s pomocí a co zcela ne.
Následně ÚP zašle Institutu posuzování zdravotního stavu žádost o posouzení stupně závislosti této osoby. Při posuzování stupně závislosti vychází ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem vydaným poskytovatelem zdravotních služeb, z výsledku sociálního šetření a zjištění potřeb osoby, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a z výsledku vlastního vyšetření posuzujícího lékaře.
Na základě tohoto posudku pak ÚP vydá rozhodnutí o tom, zda se příspěvek na péči přiznává, či nikoli. Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat. Odvolací na odvolání činí 15 dnů ode dne, kdy žadatel převzal rozhodnutí nebo mu bylo doručeno. Odvolání se podává k úřadu, který napadené rozhodnutí vydal, o odvolání pak rozhoduje komise Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
U pacientek s rakovinou prsu nebývá PNP při akutní léčbě vůbec přiznán, protože v souvislosti s terapií se jedná o stav přechodný.
Hodnotí se tyto oblasti: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.
PNP je po schválení žadateli doplacen zpětně, přičemž může být přiznán a vyplácen nejdříve od počátku kalendářního měsíce, ve kterém bylo zahájeno řízení o přiznání příspěvku. Jestliže byl příspěvek přiznán před smrtí žadatele, vyplatí se splatné částky příspěvku, které nebyly vyplaceny do dne smrti žadatele osobě blízké, asistentu sociální péče, zařízení sociálních služeb poskytující pobytové sociální služby a další osobě dle zákona o sociálních službách. Nárok na příspěvek není předmětem dědictví.
Datum revize textu: 01. 01. 2025
Text obsahuje vybrané informace z oblasti sociálního a zdravotního zabezpečení platné ke dni revize textu. Pro úplné a aktuální informace se obraťte na odborné poradce v dané oblasti.
Dále by Vás mohlo zajímat
M-CZ-00003997