SOCIÁLNÍ DÁVKY
Při dlouhodobé nemoci, pracovní neschopnosti, určitém stupni invalidity nebo v dalších sociálních situacích dochází v rodinách k poklesům příjmů. Nejvíce je situace patrná u samoživitelek nebo samoživitelů či osob žijících osamoceně a nízkopříjmových osob. Proto je důležité mít alespoň základní přehled o dávkách pokrývajících životní potřeby a náklady.
V některých případech jsou dávky v hmotné nouzi a případně dávky státní sociální podpory jedinou možností zajištění základních potřeb.
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení (dále PNB) přispívá na pokrytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemce bytu, jestliže jeho náklady na bydlení přesahují určitou částku – podíl z rodinného rozpočtu. Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů rodiny a nákladů na bydlení za rozhodné období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí. Do rozhodného příjmu rodiny se započítávají příjmy všech společně posuzovaných osob. Za příjem se považují i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.
U všech bytů a rodinných domů se dále započítávají náklady na plyn, elektřinu a náklady na plnění související s užíváním bytu, jako je dodávka tepla (dálkové vytápění) a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou, odvoz komunálního odpadu a náklady na pevná paliva.
U bytů a domů, kde je nájem se do nákladů počítá i nájemné. Splátky hypotéky ovšem započítat nelze, protože se jedná o zhodnocování vlastního majetku. Orientačně je možné si vyzkoušet výpočet přídavku dopředu https://www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vypocet-prispevku-na-bydleni.
Výpočet zahrnuje i kalkulaci tzv. normativních nákladů, tedy těch určených podle velikosti obce, se kterými stát počítá. Pokud jedinec či rodina bydlí v komerčně drahé lokalitě nebo enormně velkém bytě. Stát na tak vysoké náklady nebude přispívat víc, ale započítá pouze maximum možných nákladů, ne ty skutečné.
O PNB se žádá na Úřadu práce, oddělení státní sociální podpory, dle místa pobytu. Žádost lze podat pohodlně i elektronickou formou prostřednictvím webových stránek: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-prispevek-na-bydleni.
Příspěvek na dítě
Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, jestliže rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje zákonem stanovenou částku. Žádá se o něj obdobně jako o příspěvek na bydlení a jeho výše se pak do příjmů k příspěvku na bydlení počítá.
Více informací, částky a žádost zde: https://www.mpsv.cz/-/pridavek-na-dite.
Doplatek na bydlení
Doplatek je dávka pomoci v hmotné nouzi, která společně s vlastními příjmy občana a PNB ze systému státní sociální podpory pomáhá uhradit odůvodněné náklady na bydlení. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů na dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí.
Podmínkou nároku je také, aby byla osoba uznána za osobu v hmotné nouzi a získala nárok na příspěvek na živobytí (za určitých okolností nicméně může být nárok na doplatek na bydlení přiznán i osobě, která nárok na příspěvek na živobytí nemá).
Nejprve je třeba vědět, kdo je osobou v hmotné nouzi, kdo tedy může žádat o doplatek na bydlení, případně další formy pomoci jako je příspěvek na živobytí nebo mimořádnou okamžitou pomoc. Je to osoba či rodina, která nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Současně si tyto příjmy nemůže z objektivních důvodů zvýšit (uplatněním nároků a pohledávek, prodejem nebo využitím majetku) a vyřešit tak svoji nelehkou situaci vlastním přičiněním.
Žádost o doplatek na bydlení a další informace jsou k dispozici zde: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-doplatek-na-bydleni.
Příspěvěk na živobytí
Příspěvek na živobytí je základní dávka pomoci v hmotné nouzi, která řeší nedostatečný příjem osoby/společně posuzovaných osob. Příkladem může být situace, kdy jeden z manželů nemá žádný příjem a počítají se příjmy manželů dohromady. Částka na živobytí je stanovena pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností – jedním z faktorů je tak například i efektivní hledání pracovního místa prostřednictvím Úřadu práce. Částka na živobytí osoby se zvyšuje, pokud její zdravotní stav vyžaduje podle doporučení odborného lékaře zvýšené náklady na dietní stravování.
Výše příspěvku na živobytí se stanovuje jako rozdíl mezi částkou živobytí osoby či rodiny a jejich příjmem, od kterého se odečtou přiměřené náklady na bydlení.
Žádost a další informace o příspěvku na živobytí jsou dostupné zde: https://www.uradprace.cz/prispevek-na-zivobyti
Mimořádná okamžitá pomoc
Jedná se o dávku hmotné nouze, která míří na různé mimořádné události, spíše jednorázového charakteru.
Tato pomoc je určena k pokrytí nezbytných potřeb, jako jsou například náklady na bydlení, stravu, léky nebo jiné neodkladné výdaje, které nelze odložit.
Mimořádná okamžitá pomoc se poskytuje jednorázově a je určena lidem, kteří nemají dostatečné prostředky na zajištění základních životních potřeb. O tuto pomoc mohou požádat lidé, kteří se nacházejí ve vážné situaci, jako jsou například rodiny s dětmi v krizi, osoby dlouhodobě nemocné nebo osoby v důsledku živelné pohromy.
Žádost o mimořádnou pomoc a další informace jsou dostupné zde: https://www.mpsv.cz/-/mimoradna-okamzita-pomoc
Datum revize textu: 01. 01. 2025
Text obsahuje vybrané informace z oblasti sociálního a zdravotního zabezpečení platné ke dni revize textu. Pro úplné a aktuální informace se obraťte na odborné poradce v dané oblasti.
Dále by Vás mohlo zajímat
M-CZ-00003997