SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Onemocněním, jakým je diagnóza rakovina prsu se dá určitě nazvat nejen zdravotní událostí, ale také sociální událostí, protože mění zaběhnuté režimy v rodinách, potřeby a příjmy. U všech nemocných cílené sociální poradenství může pomoci lépe procházet léčbou a mít potřebné informace včas a přesné ke své situaci a neztrácet tak čas dlouhým hledáním, případně eliminovat chyby.
Od onkologa nebo praktického lékaře nelze očekávat poskytování poradenství v sociální oblasti. Legislativa se velmi rychle mění a také každá situace, tedy ta sociální, stejně jako diagnóza je u pacientky s rakovinou prsu jiná. Zároveň je třeba pamatovat na to, že poradenství mnohdy nepotřebuje nemocný sám pro sebe, ale kvůli svým blízkým, protože se stará o děti nebo své rodiče a aktuálně není tyto role schopen plně zvládnout.
Sociální poradenství je poskytováno v občanských poradnách, manželských a rodinných poradnách, poradnách pro seniory, poradnách pro osoby se zdravotním postižením, poradnách pro dlužníky, atd.
Co může být obsahem:
- Informace o dávkách a důchodech
- Pomoc s vyplněním žádostí a doložením potřebných dokumentů v potřebné kvalitě (např. lékařské zprávy, potvrzení o příjmech, čestné prohlášení, atd.)
- Pomoc s urgencí, přípravou odvolání nebo námitky
- Řešení hmotné nouze a dluhové problematiky (osobní bankrot, nadace a nadační fondy, sbírky, atd.)
- Informace a pomoc při zajištění sociální a zdravotních služeb (např. pečovatelská služba, domácí zdravotní péče, osobní asistence, rehabilitace, lázně, hospic, atd.)
- Informace o kompenzačních pomůckách (paruky, epitézy, návleky, atd.)
- Informace z oblasti práv pacienta (informované souhlasy, odmítnutí péče, udělení plné moci, druhý názor, výběr lékaře, atd.)
- Přímá pomoc při komunikaci s úřady nebo službami
- Informace o návratu do práce (zaměstnavatel, Úřad práce, OSVČ)
- Informace a doprovázení při paliativní péči
Kde hledat sociální poradenství?
1. Pacientské organizace
Většinu pacientských organizací je pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu: https://www.breastcancer.cz/pacientske-organizace/ .
Více informací v sekci Pacientské organizace
2. Amelie, z.s.
Amelie poskytuje registrovanou sociální službu Odborné sociální poradenství. Amélie, z.s. se zaměřuje na onkologicky nemocné pacienty a ženy s rakovinou prsu tvoří hlavní skupinu. Poskytuje poradenství zdarma po telefonu, emailu, on-line i osobně.
Více informací nalezenete na: https://www.amelie-zs.cz/pomoc-pro-zivot-s-rakovinou/centra-amelie/odborne-socialni-poradenstvi/
3. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
Organizace, která má síť poraden po celé ČR a poskytuje Odborné sociální poradenství zdravotně postiženým. Jsou schopni poskytnou přehled o všech dávkách, právech pacienta a sociálních službách.
Více informací naleznete na: https://nrzp.cz/poradna/
4. Sociální služby
Základní sociální poradenství by měla být schopna poskytnout každá sociální služba. Pokud tedy hledáte cílenou službu nebo poradnu, naleznete ji zde v Registru poskytovatelů sociálních služeb:
Více informací naleznete na: https://www.mpsv.cz/registr-poskytovatelu-sluzeb
Datum revize textu: 01. 01. 2025
Text obsahuje vybrané informace z oblasti sociálního a zdravotního zabezpečení platné ke dni revize textu. Pro úplné a aktuální informace se obraťte na odborné poradce v dané oblasti.
Dále by Vás mohlo zajímat
M-CZ-00003997