Informace o vyšetření tlustého střeva a konečníku
Pokud se objeví jeden nebo více varovných příznaků nádoru tlustého střeva a konečníku, jako je krev ve stolici zjištěná pohledem nebo testem okultního krvácení do stolice, chudokrevnost, celková slabost, problémy s vyprazdňováním, bolestivé nucení na stolici s nedostatečným vyprázdněním a neplánované hubnutí1, je třeba provést další vyšetření. Těchto vyšetření není třeba se obávat, všechna jsou prováděna zkušenými zdravotníky, kteří se k vám budou chovat diskrétně a v mezích možností zachovají vaši intimitu. To by vám mělo pomoci překonat stud a získat odvahu vyšetření podstoupit.
Vyšetření per rectum1
Jednoduché vyšetření provádí lékař zavedením prstu do konečníku pacienta. Lékař pracuje v chirurgické rukavici, na prst si nanese znecitlivující gel. Takto je možné odhalit netypické útvary v konečníku. Vyšetření per rectum je možné provést bez předchozí přípravy, protože konečník je za normálních okolností prázdný.
Rektoskopie1
Je vyšetření konečníku, kdy vyšetřující lékař pomocí rektoskopu prohlíží stěnu konečníku a současně, jako při kolonoskopii, může odebrat i vzorek tkáně.
Rektoskop je přibližně 30 centimetrů dlouhá, neohebná trubice, opatřená zdrojem světla, která se zavádí do konečníku v tzv. „kolenoprsní“poloze (vkleče opření o lokty). Pro snadné zavedení přístroje lékař používá znecitlivující gel. Většinou není vyžadována žádná zvláštní příprava před vyšetřením, je dostačující, když si ráno před vyšetřením „dojdete na velkou“.
Kolonoskopie2
Jedná se o velmi užitečné vyšetření. Kromě diagnostiky umožňuje i drobný zákrok a odstranění polypu či odběr vzorku tkáně. Kolonoskopie se většinou provádí po podání léků proti bolesti a léků způsobující útlum vědomí (analgosedace), ale je možné ji provést i bez nich. Lékař zavede do konečníku a tlustého střeva pacienta ležícího na levém boku ohebný vyšetřovací nástroj kolonoskop, připomínající hadici, s kamerovým systémem a studeným světlem na konci. Průběh vyšetření pak sleduje na monitoru.
Pro úspěšné vyšetření je nezbytné se dokonale vyprázdnit, což vám na pracovišti, které bude kolonoskopii provádět, podrobně vysvětlí. Postupy se podle jednotlivých pracovišť liší. V poledne den před vyšetřením je vhodné sníst pouze lehčí jídlo (čistý bujón) a od té doby až do večera hodně pít (čistá voda, minerálka, čaj). Den před vyšetřením užijete podle návodu také projímadlo a začnete se postupně vyprazdňovat. Osm hodin před vyšetřením je doporučeno nekouřit. Poraďte se s lékařem o lécích, které pravidelně užíváte a zeptejte se, zda je nutné je vynechat. Do konečníku nezavádějte žádné čípky nebo masti, mohlo by dojít ke zkreslení výsledků. Jestliže se nepodařilo dosáhnout kvalitního vyprázdnění, nebojte se to oznámit lékaři. Léky proti bolesti a způsobující útlum vědomí se podávají až bezprostředně před vyšetřením formou nitrožilní injekce. Vyšetření trvá přibližně 20 minut. Po něm následuje přibližně dvouhodinový klid na lůžku. V případě, že není analgosedace podána, odpočívá pacient asi 30 minut.
Video: Rektoskopie a kolonoskopie - jak probíhá vyšetření a jak se na něj připravit
Postup vysvětluje MUDr. Štěpán Suchánek z Interní kliniky 1. Lékařské fakulty UK a ÚVN v Praze
Reference:
- O nádorech tlustého střeva a konečníku. Linkos.cz. https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-travici-trubice-jicen-zaludek-tenke-strevo-tluste-strevo-konecnik-rit-c15/o-nadorech-tlusteho-streva-a-konecniku (naposledy navštíveno 9. 2. 2021).
- Dušek, L., Zavoral, M., Májek, O., Suchánek, Š., Mužík, J., Pavlík, T., Šnajdrová, L., Gregor, J. Kolorektum.cz – Program kolorektálního screeningu v České republice [online]. Masarykova univerzita, Brno, 2021. [cit. 2021-02-07]. Dostupný z WWW: https://www.kolorektum.cz/index.php?pg=pro-verejnost--kolorektalni-screening--co-me-ceka--screeningova-kolonoskopie. ISSN 1804-0888. Verze 1.6f. (naposledy navštíveno 9. 2. 2021).
M-CZ-00000282