Objevte rakovinu tlustého střeva včas - videa
19. 10. 2012
PhDr. Petra Nováková, MojeMedicina
Nedávejte svému nádoru tlustého střeva šanci, nezaslouží si to!
Objevte zhoubný nádor (rakovinu), dokud je v začátku, když je ještě malý, nemá metastázy a je dobře léčitelný nebo ho objevte dokonce ve fázi přednádorových změn, kdy ve vašem střevu rakovina ještě vůbec není, jen se na stěně tlustého střeva objeví výrůstky (adenomové polypy), ze kterých se po letech může zhoubný nádor vyvinout.
V rakovině tlustého střeva a konečníku jsme v České republice rekordmani, občas nás předběhnou Maďaři, občas Slováci, ale medailové příčky neopouštíme. Česká onkologická společnost pro potřeby plátců péče spočítala, že v roce 2013 bude zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku nově nalezen (diagnostikován) u 8 764 pacientů, a více než polovina z nich přijde pozdě, tedy v pokročilém stádiu onemocnění.
Ne není lepší si toho nevšímat a čekat až na potíže, které vás jednou donutí jít k lékaři. To už může být nádor ve III. nebo dokonce IV. stádiu a i když lékaři udělají maximum pro vaše uzdravení, i kdyby na vaši léčbu bylo dost peněz, přesto se jim to nemusí povést, protože vy jste dali svému nádoru šanci, dali jste mu roky na to, aby vklidu zesílil, vyrostl, prorostl do okolních tkání a dali jste mu čas, aby vyslal nádorové buňky do jiných orgánů a vytvořil si tak metastázy.
Rozhodnutí, zda strávit několik desítek minut na kolonoskopii a při tom si nechat odstranit přednádorový polyp nebo se o 5-10 let později podrobovat velmi náročné protinádorové léčbě rakoviny v pokročilém stádiu je snadné. Pokud se žádné nádorové nebo přednádorové změny na tlustém střevě neobjeví, ztratili jste trochu času, ale asi to bude dobrý pocit. Pokud nádor ve střevě ve spolupráci s lékaři najdete a podaří se vám to brzy, třeba v době, kdy je nádor v prvním stadiu, budete léčeni, ale máte velkou šanci se uzdravit, protože tak jako ostatní zhoubné nádory i zhoubný nádor tlustého střeva je v časných stádiích dobře léčitelný.
Rozhodně by měli navštívit lékaře ti, kterých se týká něco z níže uvedeného:
- je Vám přes 50
- vaši pokrevní příbuzní 1. stupně (rodiče, sourozenci, děti) trpí nebo trpěli tímto onemocněním
- trpíte chronickým zánětlivým onemocněním střeva, např. ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc
- tvoří se vám ve střevě opakovaně polypy - ty jsou nezhoubné, ale právě z nich se může vyvinout zhoubný nádor - jenže to sami nezjistíte
- jíte příliš živočišných tuků, červeného masa, klobásky, salámy a jiné uzeniny, často maso upravujete smažením a pečením, trpíte obezitou, pijete hodně piva a vláknina v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu a luštěninách je u vás vzácností. A k tomu všemu máte málo pohybu.
Pokud tedy chcete najít svůj nádor včas udělejte tři kroky:
Krok č. 1: Začněte tím, že se seznámíte s tlustým střevem a konečníkem.
Tu možnost vám poskytuje například projekt StřevoTour občanského sdružení OnkoMaják. Můžete se na svém počítači projít tlustým střevem a podívat se, jaké choroby tlusté střevo a konečník postihují ve virtuální StřevoTour.
Krok č. 2: Zajděte k praktickému lékaři a požádejte o test na okultní krvácení
Pokud je vám mezi 50-54 zaplatí vám to každý rok pojišťovna, po 55 roku každé dva roky, pokud je vám méně, stejně si o něj řekněte a zaplaťte si to sami. Podívejte se na video, které vám vysvětlí, jak se test dělá, jak se na něj připravit, komu je určen a že výsledky se dozvíte hned.
Krok č. 3: Běžte na screeningovou kolonoskopii
V 55 letech vám bude nabídnuta tzv. screeningová kolonoskoskopie. Je-li Vám 55 let a více, nebo jste měl pozitivní test na okultní krvácení do stolice, nebo máte problémy, nebudete platit. Na kolonoskopii se chodí každých 10 let. Video vám ukáže jak se na vyšetření připravit, jaké přístroje se používají a jak vyšetření probíhá.
Informace o prevenci rakoviny tlustého střeva najdete také:
Všichni bez ohledu na věk a ostatní rizikové faktory mohou snížit riziko vzniku zhoubného nádorů tlustého střeva dodržováním správné životosprávy, tedy zařazením stravy s obsahem vlákniny (ovoce a zelenina, celozrnné pečivo), omezení alkoholu a kouření a zařazením přiměřených pohybových aktivit.