Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku
Screening (čti skrínink) znamená cílené vyhledávání onemocnění. V části o rizikových faktorech se zmiňujeme, že existují takové, které přes veškerou snahu ovlivnit nemůžeme. Stárneme všichni bez rozdílu a nezměníme ani genetickou výbavu zděděnou po rodičích. Aby bylo onemocnění zachyceno, pokud možno v nejčasnějším stadiu, je třeba chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři. Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku je založen na pravidelných testech okultního krvácení do stolice nebo na screeningové kolonoskopii.
Pro více informací o preventivních zdravotních programech klikněte zde
Test okultního krvácení do stolice (TOKS)1
Tento test je zcela bezbolestný a jeho provedení jednoduché. Může ho absolvovat opravdu každý. Test je založen na tom, že v případě nádoru se do stolice dostává okem nepostřehnutelné množství krve, odhalitelné imunochemickým testem. Osoba provádějící test odebere podle návodu malé množství stolice a donese ho do ordinace praktického lékaře, gynekologa, nebo přímo do laboratoře i s žádankou. Důležité je odebraný vzorek uchovávat v ledničce. V teple se krevní barvivo (hemoglobin) rychleji rozkládá a tím se ovlivňuje spolehlivost testu. Provedení testu je bezplatné pro osoby od 50 do 54 let jednou ročně a osoby nad 55 let jednou za dva roky. Orientační test pro domácí použití je možné zakoupit také v lékárně a otestovat se bez nutnosti návštěvy lékaře. V případě, že je test pozitivní, navštivte svého lékaře, který výsledek ověří. Je třeba vědět, že TOKS není testem na potvrzení diagnózy kolorektálního karcinomu. Pozitivní výsledek může signalizovat jinou nemoc střev, např. zánětlivé onemocnění. V případě pozitivity vám budou doporučena další doplňující vyšetření.
Při použití moderního imunochemického testu okultního krvácení do stolice (iTOKS) není nutné před vyšetřením držet speciální dietu.
Zde více informací o testu okultního krvácení
Screeningová kolonoskopie2
Kolonoskopie je spolehlivějším vyšetřením než TOKS. Velkou výhodou kolonoskopie je, že v jejím průběhu lze odebrat vzorek sliznice na vyšetření nebo dokonce odstranit drobné výrůstky na sliznici tlustého střeva (polypy), ze kterých se může nádor časem vyvinout. Před samotným provedením kolonoskopie je nutné dokonale vyprázdnit tlusté střevo speciálními přípravky, které vám doporučí na pracovišti, kde vyšetření proběhne. Bezprostředně před provedením kolonoskopie mohou být podány léky proti bolesti a léky způsobující útlum (analgosedace). Pak lékař u pacienta, který leží na boku, zavede do konečníku a tlustého střeva kolonoskop (vyšetřovací nástroj podobný ohebné hadici se světlovodnými vlákny a kamerou na konci), který zprostředkuje obraz vnitřku střeva na monitor. Pokud lékař na sliznici tlustého střeva odhalí podezřelé místo, může z něj odebrat vzorek a následně ho poslat k dalšímu – histologickému – vyšetření. Vyšetření trvá přibližně 20 až 30 minut a provádí jej zkušený gastroenterolog.
O screeningové kolonoskopii více zde
Pravidla screeningu kolorektálního karcinomu2
- Lidé ve věku 50-54 let by měli jednou ročně podstoupit test okultního krváceni do stolice (TOKS).
- Lidé starší 55 let mohou buď pokračovat v pravidelných TOKS jednou za dva roky, nebo se mohou rozhodnout pro primární screeningovou kolonoskopii, kterou postačí provést jednou za deset let, pokud není zjištěn abnormální nález.
Tato obecná doporučení však platí pouze pro jedince, kteří nemají žádné varovné příznaky. Doporučená vyšetření i jejich intervaly se mohou za různých okolností i výrazně lišit. Objeví-li se krev ve stolici, měli bychom navštívit lékaře okamžitě.
Další vyšetření nad rámec screeningu3
- Vyšetření per rectum je součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře po 40. roce věku
- Rektoskopie je vyšetření části tlustého střeva – konečníku
- CT kolonografie jejíž součástí je virtuální kolonoskopie je alternativou při nemožnosti provést klasickou kolonoskopii, nebo při obavách pacienta z výkonu
- Kapslová endoskopie je nově vznikající metoda, kterou provádějí prozatím jen vybraná pracoviště v rámci klinického testování
- Irrigografie je další možnost vyšetření tlustého střeva, pokud je optická kolonoskopie neproveditelná. Jedná se o rentgenové zobrazení střeva za pomocí kontrastní látky.
Reference:
- Dušek, L., Zavoral, M., Májek, O., Suchánek, Š., Mužík, J., Pavlík, T., Šnajdrová, L., Gregor, J. Kolorektum.cz – Program kolorektálního screeningu v České republice [online]. Masarykova univerzita, Brno, 2021. [cit. 2021-02-07]. Dostupný z WWW: https://www.kolorektum.cz/index.php?pg=pro-verejnost--kolorektalni-screening--co-me-ceka--test-okultniho-krvaceni-do-stolice. ISSN 1804-0888. Verze 1.6f. (naposledy navštíveno 9. 2. 2021).
- Dušek, L., Zavoral, M., Májek, O., Suchánek, Š., Mužík, J., Pavlík, T., Šnajdrová, L., Gregor, J. Kolorektum.cz – Program kolorektálního screeningu v České republice [online]. Masarykova univerzita, Brno, 2021. [cit. 2021-02-07]. Dostupný z WWW: https://www.kolorektum.cz/index.php?pg=pro-verejnost--kolorektalni-screening--co-me-ceka--screeningova-kolonoskopie. ISSN 1804-0888. Verze 1.6f. (naposledy navštíveno 9. 2. 2021).
- O nádorech tlustého střeva a konečníku. Linkos.cz. https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-travici-trubice-jicen-zaludek-tenke-strevo-tluste-strevo-konecnik-rit-c15/o-nadorech-tlusteho-streva-a-konecniku (naposledy navštíveno 9. 2. 2021).
M-CZ-00000280