Jak vznikal komiks, díky kterému porozumíte hemofilii?
Scénáristka Gabriela Kyselová spolu s režisérem a producentem Michaelem Kabošem stojí za realizací komiksových příběhů, které čtenáře provázejí situacemi souvisejícími s hemofilií, vzácným onemocněním srážlivosti krve. Medikomiks pomáhá dětem ve školách, aby lépe porozuměly potřebám kamaráda hemofilika nebo rodičům, kteří se svým potomkům snaží vysvětlit složitá témata spojená s onemocněním. Na detaily vzniku jsme se zeptali přímo tvůrců.
Odbourat strach z neznámého
Jak vznikl nápad vytvořit komiks, který pomůže porozumět hemofilii?
(Michael Kaboš) Prvotní nápad vznikl zcela spontánně. Na začátku nás oslovili zástupci biotechnologické společnosti Roche. Chtěli přispět k rozšíření povědomí veřejnosti o lidech, kteří se potýkají s hemofilií. V médiích se tato nemoc často prezentuje velice zjednodušeně. Hlavním záměrem proto bylo srozumitelnou a poutavou formou, atraktivní pro mladé i starší čtenáře, vysvětlit, co to je hemofilie. Komiks díky své vizuální naraci dokáže i odborná témata představit laikům. Tak vznikla myšlenka na úplně první díl Medikomiksu.
Co by komiksové příběhy měly čtenářům předat?
(Gabriela Kyselová) Komiks je určen především pro děti, které mají kamaráda s hemofilií v kolektivu a mohou se tak nenásilnou a zábavnou formou dozvědět o nemoci vše podstatné. Měl by dětem ukázat, že ač jde o nemoc nevyléčitelnou, hemofilici mohou díky moderním léčebným postupům žít téměř stejně plnohodnotně jako jejich zdraví spolužáci a kamarádi. Nemusí k nim tedy přistupovat s přehnanou bázlivostí nebo strachem. Zároveň ale vysvětlí, co nemoc znamená v každodenním životě a co dělat, pokud dojde k nějakému zranění. Důležitým poselstvím komiksu je ale především odbourat strach z neznámého. Ukázat, že kamarád hemofilik bude vždy na prvním místě klukem se stejnými zájmy, sny a potřebami, jako kterýkoliv jiný zdravý spolužák.
Nezahlcovat suchými informacemi a zbytečně nementorovat
Pro jak staré čtenáře je Medikomiks určen?
(Michael Kaboš) Společným záměrem bylo využít komiks jako materiál, který můžou vzít do ruky nejenom děti, ale i jejich rodiče a nad obrázky svým dětem vysvětlit relativně náročná témata spojená s vážnými nemocemi, jako je hemofilie. Ale v dalších dílech se zaměřujeme například také na onkologická a další onemocnění. Důležitým prvkem je příběh, prostřednictvím kterého se snažíme udržet pozornost čtenářů.
Co je podle Vás nejdůležitější při tvorbě pro děti?
(Gabriela Kyselová) Nejdůležitější je umět se do dětí a jejich prožívání světa vcítit, a díky tomu vytvářet pro ně pochopitelné a jim blízké situace a příběhy. Zjednodušeně řečeno, přemýšlet jako ony, aby prostředí, které vytváříte, bylo uvěřitelné. Komiksy by neměly přehlcovat suchými informacemi ani zbytečně mentorovat. Měly by dětem umět nenásilně nabídnout svět, který je zaujme natolik, aby ho chtěly samy prozkoumat.
Nejlepší příběhy píše život sám
Kde jste čerpali informace a inspiraci pro jednotlivé příběhy?
(Gabriela Kyselová) Nejpřínosnější pro mne byla, dnes již tradiční, osobní setkání se zástupci pacientských organizací. Jmenovitě s Martinem Bohůnem za Český svaz hemofiliků, Kateřinou Altmanovou za Hemojunior, hematoložkou MUDr. Ester Zápotockou a samotnými hemofiliky. Pomohli mi nejen s odbornými informacemi, ale i s osobními lidskými příběhy. Ty nejlepší totiž většinou píše život sám.
Co bylo pro Vás při přípravách komiksu nejnáročnější?
(Gabriela Kyselová) Když pominu osvojování si odborných znalostí z oblasti léčby, asi samotné osobní příběhy osob s hemofílií. Zvláště vyprávění starších hemofiliků, kteří prožili mnohdy velmi bolestivé dětství a dospívání bez možností současné léčby, bylo místy opravdu těžce představitelné. O to více jsem si pak vážila jejich neuvěřitelného nadhledu a smyslu pro humor.
Optimální vyvážení mezi vzděláváním a vyprávěním
Na realizaci se podílelo také sdružení Hemojunior, máte zpětné reakce malých hemofiliků a jejich rodičů na komiks?
(Michael Kaboš) Nejlépe bych to vystihl příkladem. Úvodní díl komiksu byl představením hemofilie jako takové. Zároveň byl pro nás i hledáním, jak najít optimální vyvážení odborné, vzdělávací roviny a vyprávění příběhu. Byla to zkouška, jak komiks obstojí u čtenářů. Myslím, že reakce byly pozitivní. Po prvním díle jsme se pustili do realizace dalších. Mohli jsme jít víc do podrobností, vyhrát si s drobnokresbou a do příběhu zakomponovat například prostředí letního tábora pro mladé hemofiliky. Momentálně jsme dokončili již třetí díl o hemofilii a máme promyšlené i další.
Co jste si z realizace komiksu odnesla Vy osobně? Měla jste před začátkem práce na Medikomiksu povědomí o hemofilii?
(Gabriela Kyselová) O hemofilii jsem do té doby neměla skoro žádné povědomí, takže až díky tomuto projektu jsem zjistila, co nemoc obnáší a s čím vším se musí hemofilik každodenně potýkat. Jsem za tuto příležitost opravdu vděčná, protože samotný přístup k životu, smysl pro humor a určitý drajv byl u mnohých opravdu velmi inspirativní.
Medikomiks je dostupný online. Jeho tištěnou verzi zájemci aktuálně mohou získat v Českém svazu hemofiliků nebo sdružení Hemojunior.
GABRIELA KYSELOVÁ je scenáristkou a výtvarnicí. Studovala obor český jazyk a výtvarná výchova na Pedagogické fakultě UK v Praze. Věnovala se několika samostatným výtvarným projektům s edukativním zaměřením, především pro webové aplikace. Spolupracovala na filmu Cesta do nemožna. V květnu roku 2021 vyjde grafický román Štefánik, jehož je spoluautorkou. V současné době působí jako scenáristka dětských animovaných pořadů ve filmové společnosti Tobogang. Žije v Praze.
MgA. MICHAEL KABOŠ je nezávislým producentem a režisérem, absolventem katedry dokumentární režie na VŠMU v Bratislavě a katedry kamery na FAMU. První producentské zkušenosti získal při spolupráci na tvorbě filmu Změnil tvář Šanghaje, oceněného slovenskou filmovou kritikou. Jako kameraman debutoval celovečerním hraným filmem Zoufalci. Podílel se také na tvorbě filmu Alois Nebel. Je koproducentem několika filmů např. Architekt drsné poetiky, Česká cesta, Vlk z Královských Vinohrad a producentem filmů Všechny moje děti, Krvavé písky Libye, Přízraky, Barvy písku, Kapela. Jako výkonný producent realizoval online animovaný seriál Příběhy z lednice II. na TV Stream. Aktuálně dokončil s režisérem Norem Držiakem první slovenský celovečerní trikový film Cesta do nemožna a připravuje animovaný seriál pro děti Lovci bacilů.
Přečtěte si Medikomiksy o hemofílii
Navštivte také
M-CZ-00002034