Hemofilie a péče o klouby – jak na to?
Hemofilie je dědičné krvácivé onemocnění, které je způsobené nedostatkem srážecího faktoru VIII či IX v krvi. Z toho důvodu se u hemofiliků během jejich života objevují epizody krvácení, které mohou vést ke zdravotním komplikacím. Jednou z obávaných komplikací je kloubní poškození. Jak mu předcházet? Co dělat v případě krvácení do kloubu a jak o ně nejlépe pečovat?
Hemofilické poškození kloubu vzniká kombinací dvou mechanismů. Opakované či silné krvácení do kloubu poškodí jednak kloubní výstelku, která v reakci na dráždění krví zesílí, jednak dochází k poničení kloubní chrupavky enzymy z krve, která tím získá hrubší povrch. Pohyb v poškozeném kloubu se tak stává bolestivým a postupem času dochází i k omezení pohyblivosti. Mezi nejčastěji zasažené klouby patří kolena, lokty a kotníky.
Kloubní postižení je bolestivou komplikací, která zásadně ovlivňuje život hemofilika. Proto je potřeba o své klouby pečovat a krvácení předcházet, ale také rozpoznat, kdy ke krvácení dochází, a včas ho začít léčit.
Jak poznat krvácení do kloubu?
Krvácení do kloubu může předcházet úraz, ale někdy se objeví bez jasné příčiny. Nemusí být hned na první pohled vidět ani bolet. Jako prvotní příznak se může objevit jen mravenčení. Následně se objeví otok, zvyšuje se bolest a kloub je na dotyk teplý. Také může dojít k omezení nebo úplné ztrátě pohyblivosti v kloubu.
V případě těchto příznaků je nutné okamžitě zahájit léčbu, aby došlo k zástavě krvácení a minimalizování poškození kloubu.
Jak postupovat při krvácení?
Pokud se u hemofilika objeví krvácení, je potřeba začít urychleně jednat.
- Aplikujte si srážecí faktor.
- Informujte svého ošetřujícího hematologa.
- Přidejte doplňkovou léčbu – ledování, zvednutí postižené končetiny a klid.
- Po závažnější epizodě krvácení do kloubu je dobré si naordinovat fyzioterapii, která pomůže kloubu se zotavit a zároveň posílí okolní svaly, které pomáhají kloub stabilizovat. Fyzioterapii je vhodné plánovat buď v hemofilickém centru, případně s fyzioterapeutem, který má s hemofilií zkušenosti, aby nedošlo neopatrností k dalšímu krvácení.
Jak pečovat o své klouby?
Péče o klouby hemofilika, a tím pádem prevence kloubního poškození má několik částí.
U dětí a těžkých hemofiliků je doporučena preventivní terapie pravidelnými dávkami chybějícího srážecího faktoru. Tím se dosáhne účinné hladiny faktoru v krvi a zlepší se pohotovost k zástavě krvácení.
Je důležité hlídat si váhu, aby se klouby zbytečně nezatěžovaly. Dosáhnout toho můžete zdravým životním stylem, který kombinuje správné stravování a dostatek pohybu. Sport je vítán! Jenom je třeba vybírat pohybovou aktivitu rozumně a s ohledem na závažnost hemofilie.
Fyzická aktivita je při péči o klouby důležitá
Už dávno jsou pryč doby, kdy bylo cvičení a sport hemofilikům zakazovány. S rozvojem léčby a poznatků o nemoci se naopak přišlo na to, že pravidelná fyzická aktivita má pro hemofiliky celou řadu výhod:
- Podporuje zdravou stavbu kostí.
- Posiluje svaly, které lépe podporují klouby.
- Zlepšuje koordinaci, čímž zabraňuje budoucím úrazům.
- Pomáhá udržet optimální váhu.
- Zlepšuje i psychické zdraví.
Vhodné jsou nenáročné nekontaktní sporty, jako je plavání, cyklistika, tanec, chůze nebo ping-pong, při kterých není tak vysoké riziko úrazu a případného krvácení. V potaz byste pochopitelně měli vzít nejenom tíži hemofilie, ale také svůj aktuální zdravotní a fyzický stav. Vhodné je se předem poradit se svým ošetřujícím lékařem, který zváží všechna rizika a případně upraví dávkování faktoru.
Reference:
- https://hemophilianewstoday.com/living-with-hemophilia/physical-activity-exercise-for-hemophilia/
- https://www.hemophiliafed.org/home/understanding-bleeding-disorders/complications/joint-damage/
- https://www.cdc.gov/ncbddd/hemophilia/course/complications/joint-disease.html
- https://www1.wfh.org/publications/files/pdf-1863.pdf
Navštivte také
M-CZ-00003072