NEVOLNOST A ZVRACENÍ
Onkologičtí pacienti mohou mít nevolnost a zvracení jako vedlejší účinky léčby. Ačkoli jsou tyto příznaky málo časté, když se objeví, jsou velmi nepříjemné a mohou ovlivnit pacientovu stravu. Obvykle se objevují během 24 hodin po podání chemoterapie a zmizí samy nebo s pomocí léků k potlačení nevolnosti, kterou předepíše ošetřující lékař.
Jaké potraviny a přípravy mohu jíst, když se objeví nevolnost nebo zvracení?
Intenzita a frekvence těchto příznaků se může u každého pacienta lišit. Přesto vám poskytneme několik dietních doporučení, které vám mohou pomoci je zvládnout.
- Nenuťte se do jídla! Počkejte, až nepohoda odezní, než cokoli sníte.
- Pokud se necítíte špatně, jezte často a malé porce.
- Jezte pomalu a důkladně potraviny rozžvýkejte.
- Během jídla udržujte prostředí chladné, větrané a bez zápachu.
- V některých případech mohou nápoje s bublinkami snížit pocit nevolnosti.
- Ledové zmrzliny a čerstvé želé mohou být také dobrou volbou pro hydrataci.
- Zajistěte dostatečnou hydrataci po celý den. Pijte tekutiny nebo nápoje mezi jídly, v malých objemech. Je lepší nepít během jídla, protože to podporuje pocit sytosti nebo nadýmání.
- Upřednostňujte konzumaci suchých potravin, jako je opečený chléb, toast, chlebové tyčinky nebo sušenky typu crackers, ořechy, domácí popcorn nebo domácí brambůrky. Snáze se tráví a způsobují méně nevolnosti.
- Jezte studená nebo teplá jídla, jako jsou sorbety a ovocné nápoje, zmrzlina, ovocné šťávy, těstovinové saláty, rýže nebo brambor, sendviče, bagety, polévky a studené krémy.
- Vyhněte se úpravám potravin, které vytvářejí silnější zápach nebo kouř, jako jsou smažené, restované nebo grilované potraviny při vysoké teplotě. Smažená jídla, kromě toho, že uvolňují silnější zápach, který může být nepříjemný, jsou také těžší na trávení a mohou způsobovat více nevolnosti.
- Používejte jemné metody vaření, aby byla jídla snáze stravitelná. Například pára, vaření ve vodě, jemné dušení nebo grilování při nízké teplotě.
- Vařte tak, aby vznikalo co nejméně kouře a zápachu, jako je vaření v alobalu, v mikrovlnné troubě, vařené potraviny nebo marinády.
- Vyhněte se nadměrnému dochucování jídel. Vyvarujte se některým omáčkám, bylinkám a kořenícím směsím, protože mohou zvyšovat nevolnost.
- Přidejte zázvor nebo mátu do čajů, ledových kostek, želé, zmrzliny, popcornu nebo na vrch jídel, jako je chléb, saláty, těstoviny nebo do hotových pokrmů. Bylo zjištěno, že mohou mít uklidňující účinek na nevolnost.
- Vyhněte se lehání bezprostředně po jídle. Seďte nebo opřete se horní částí těla ve vzpřímené poloze minimálně hodinu po jídle.
V případě častých nevolností a zvracení, které přetrvávají je důležité navštívit nebo konzultovat svého ošetřujícího lékaře.
Odkazy
Obsah převzatý z průvodce: Dietní a kuchařská doporučení při léčbě rakoviny plic od nadace Alícia. Dostupné na https://www.alicia.cat/uploads/document/Guies6_Pulm%C3%B3_Al%C3%ADcia_ICO_CATAL%C3%80-min.pdf 7.6.2023
M-CZ-00003325