Ostropestřec mariánský: pomocník v boji proti jaterním nemocem
Ostropestřec mariánský, zkráceně pouze ostropestřec, je bylina, která se těší velké oblibě především během posledních několika let, ačkoliv v lidovém léčitelství má již dlouholetou tradici. Ostropestřec se pěstuje jako letnička a plodí až v druhém roce po vysetí. Pěstování ostropestřce je ale poměrně náročné, proto je jen malá šance, že se mu u vás na zahrádce bude dařit. Ani u cesty si ho nenasbíráte, protože se u nás v přírodě běžně nevyskytuje.
Domovinou ostropestřce je Středomoří. Přirozeně se vyskytuje také v Malé Asii, v jihozápadní Asii nebo na Kanárských ostrovech. Na pohled je velmi podobný obyčejnému bodláku, se kterým ho můžete tak i lehce zaměnit.1
Že je ostropestřec prastarou léčivkou, dokládají už starověké zdroje. Díky svému vzhledu a především trnům se mu přezdívalo Kristova koruna. Ve staré Antice se ostropestřec používal například jako lék na hadí uštknutí a od 17. století na nemoci spojené s jaterními obtížemi, krevním tlakem, dutinou břišní nebo na deprese.1
Léčivé účinky ostropestřce mariánského
Ostropestřec je rostlina s mnoha pozitivními účinky na náš organismus, která je mnohdy doporučována lidovými léčiteli i lékaři. V mnoha případech dokáže opravdu výrazně zmírnit průběh nemoci nebo posloužit jako prevence. Při nemoci ji doporučujeme užívat po poradě s vaším lékařem a spolu s tradičními léky, které vám předepsal.
Ostropestřec pro zdravá játra
První potíže, se kterými jsou pozitivní účinky ostropestřce mariánského spojovány, jsou ty jaterní. Ať už se jedná o záněty jater, cirhózu nebo vznik žlučových kamenů, ostropestřec dokáže pomoci. Játra jsou v našem těle výrazně zatěžována, protože nás chrání před škodlivými a toxickými látkami z potravy. Filtrují tedy nasycené tuky, alkohol, syntetické látky z léků i různá aditiva jako barviva či konzervanty. Ostropestřec dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu těchto látek. Jeho užívání je také spojeno s různými otravami nebo s léčbou infekční mononukleózy. Jestliže vám tedy váš lékař řekne, že trpíte jaterními problémy, měl by pro vás být ostropestřec jasnou volbou.
Jak tedy ostropestřec pomáhá při problémech s játry?
Ostropestřec mariánský dle vědeckých poznatků chrání jaterní buňky před škodlivými toxiny a pomáhá je regenerovat. Játra jsou zejména vzhledem k dnešnímu životnímu stylu (nezdravé jídlo, málo pohybu atd.) velmi zatěžovaným orgánem. Díky chemii, kterou jsme obklopeni, nezdravému jídlu, znečištěnému vzduchu atd. jsou jaterní buňky zanášeny nerozštěpenými organickými látkami, které omezují nitro-buněčnou cirkulaci. Tím se následně snižuje obsah vody v buňkách, která je velmi důležitá pro látkovou výměnu. Na snížení obsahu vodu v buňkách navazuje problematická látková výměna v celém organismu, čímž se celé naše tělo dostává do stresové situace. Ostropestřec obsahuje substance, které podporují aktivitu jaterních enzymů a pomáhá tak jaterní buňky chránit před zmíněnými toxiny.1,2,3,4
Ostropestřec a jeho další účinky
Kromě jaterních potíží lze ostropestřec doporučit také tehdy, když chcete podpořit regeneraci cév, křečových žil, vyřešit onemocnění žlučníku, sleziny nebo dvanácterníku. Ostropestřec pomáhá také na žloutenku, hemeroidy i na žaludeční koliku. Ostropestřec je vhodný podávat lidem, kteří potřebují zmírnit následky chemoterapie nebo se potýkají s poruchami krevního oběhu. Pokud máte nízký krevní tlak nebo trpíte migrénami, může pro vás rovněž být pomocníkem.2
Ostropestřec se dále doporučuje na potíže spojené s psychikou. Využívá se například na léčbu depresí. I pokud se vás týkají alergie, astma, kožní problémy nebo chcete na jaře či na podzim podpořit detoxikace organismu, můžete ostropestřec vyzkoušet.1
Účinné látky ostropestřce
Co vše ostropestřec mariánský obsahuje? Z téměř 30 % je tvořen bílkovinami a z dalších 30 % rostlinnými oleji. Jedná se o směs kyseliny linolové, olejové a dalších nenasycených mastných kyselin. Díky vysokému obsahu oleje může ostropestřec snadno žluknout. Takový ostropestřec již raději neužívejte, nemá totiž ani žádné pozitivní účinky.
Obsahuje také biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, jednoduché cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamín E. Účinnou látkou je také nerozpustný silymarin (zastoupený až ve 3 až 6 %), který spolu s oleji příznivě působí právě na játra. Obnovuje jaterní tkáň a využívá se tedy pro jejich regeneraci.2,4
Pěstování ostropestřce mariánského
Nechcete si ostropestřec už kupovat v lékárně, ale rádi byste si ho sami doma vypěstovali? Nejprve si budete muset sehnat jeho semena, která vysejete do hlinité a dobře propustné půdy. Pro ostropestřec pak naleznete slunné a dobře chráněné stanoviště. Půda pro jeho pěstování by měla být spíše neutrální či vápenitá, rozhodně ne kyselá. Ostropestřec se vysévá na začátku měsíce dubna. Semena se vkládají do hloubky přibližně 3 cm a klíčí za 3 týdny.3
Protože se ostropestřec označuje za jednoletou až dvouletou bylinu, v prvním roce žádnou sklizeň neočekávejte. Ve druhém se ale na rostlině objeví bodlinaté listy zvýrazněné bílými žilkami. Přibližně na konci června ostropestřec vykvete krásným purpurovým květem a na konci léta se jeho květy změní v plody, se kterými již můžete pracovat. Jejich paličky vám doporučujeme odstřihnout těsně před dozráním, jinak by hrozilo, že je vítr rozptýlí nebo že je vyzobou ptáci.
Na sklizeň ostropestřce vám doporučujeme vzít si rukavice, jinak se o jeho trny nepříjemně popícháte. Sklizené paličky pak zavěste ke stropu a nechte je dozrát nad papírem. Semínka totiž mohou v průběhu sušení vypadávat. Poté je stačí jen vymlátit, přebrat a uschovat v dobře uzavřené dóze.
Jestliže je na vás pěstování ostropestřce složité nebo pro něj nemáte vhodné prostředí, můžete ho zakoupit v lékárnách či v prodejnách se zdravou výživou. My vám na dalších řádcích poradíme, jak ho vhodně užívat.
Produkty z ostropestřce
Jaké jsou nejoblíbenější produkty z ostropestřce, které můžete dnes v lékárnách zakoupit? Ostropestřec je nejrozšířenější ve dvou formách. Můžete zakoupit přímo jeho semena, která se dají využít k rozmanitým účelům, nebo z nich vylisovaný olej.
Semena ostropestřce
Semena ostropestřce mariánského jsou ideální na přípravu čaje. Před přípravou je ale doporučujeme rozdrtit, jinak čaj nebude mít takové účinky. Na 1 šálek léčivého čaje vám doporučujeme použít 1 čajovou lžičku rozdrcených semen. Ta přelijete 250 ml vařící vody a necháte přibližně 20 minut odstát. Ostropestřec můžete také chvilku povařit a poté nechat kratší dobu odstát. Po scezení můžete čaj rovnou pít. Doporučuje se především ráno na lačno, před obědem nebo před spaním. Je také třeba zmínit, že čaj by neměl být zaléván příliš horkou vodou a semena by neměla jak při drcení, tak při přípravě čaje neměla přijít do styku s kovem. V takovém případě by totiž ostropestřec ztratil své účinky.3
Olej z ostropestřce
Velmi oblíbeným přípravkem je olej z ostropestřce mariánského, který by měl být lisovaný zastudena - aby si uchoval všechny cenné látky. Obvykle stačí jedna až dvě lžičky oleje denně. Opět byste ho měli užívat nalačno nebo před jídlem. Můžete se řídit i dávkováním uvedeným na obalu výrobku.
Olej z ostropestřce je sice oblíbenou formou ke konzumaci, ale při regeneraci jater bude použití oleje zpravidla nižší. Účinná látka silymarin, která je pro regeneraci a očistu jater potřebná, je obsažena zejména ve slupce plodu ostropestřce. Při lisování plodu však zpravidla nedochází k extrakci potřebného množství účinných látek, a to vzhledem k tomu, že tvrdé slupky plodu ostropestřce není snadné narušit.
Tinktura a tablety z ostropestřce
Na trhu jsou dostupné také produkty jako speciální tinktura s ostropestřcem, případně i s dalšími bylinami nebo tablety s vyšším obsahem silymarinu, které jsou vhodné při vážnějších jaterních problémech.
Vlastní příprava kapek z ostropestřce mariánského
Pokud dáváte raději přednost domácí výrobě přípravků podporujících vaše zdraví, doporučujeme například následující recept na přípravu kapek z ostropestřce mariánského.
Ingredience:
- Semena ostropestřce mariánského (semena je nutné nadrtit v hmoždíři, nesmí se dotknout kovu).
- Vodka (minimálně 40 % alkoholu)
Dále budete pro přípravu domácích kapek z ostropestřce mariánského potřebovat skleněnou nádobu, sítko (ne kovové) a tmavé lahvičky.
Postup přípravy:
Do umyté skleněné nádoby vložíme drcená semena ostropestřce, která zalijeme dvojnásobným množstvím alkoholu. Skleněnou mísu přikryjeme, aby do obsahu nepadaly žádné nečistoty, umístíme ji na tmavé místo a necháme macerovat po dobu minimálně 14 dnů. Po 14 dnech obsah scedíme ideálně přes plátno nebo husté nekovové sítko a hotovou tinkturu nalijeme do tmavých lahviček, které ji chrání před slunečním zářením.
Doporučujeme pak užívat lžičku tinktury 2x denně, při větších potížích až 4x denně.5
Jak užívat ostropestřec?
Ostropestřec mariánský se obvykle užívá v několikatýdenních kúrách. Olej i čaj se doporučuje užívat 14 až 20 týdnů. Poté na několik týdnů vynecháte a kúru v případě potřeby opět zopakujete. Tuto kúru můžete absolvovat dvakrát až třikrát ročně. V této formě můžete ostropestřec užívat i dlouhodobě. Během ní byste neměli konzumovat žádné alkoholické nápoje, syntetické léky nebo potraviny bohaté na nasycené tuky.3
Přehled pozitivních účinků ostropestřce
- pomáhá při cirhóze jater, žlučových kamenech, žloutence a dalších jaterních problémech
- chrání tělo před škodlivými a toxickými látkami
- dlouhodobě podporuje regeneraci jater
- pomáhá při léčbě infekční mononukleózy
- podporuje regeneraci cév a křečových žil
- užívá se na onemocnění žlučníku, sleziny a dvanácterníku
- pomáhá řešit hemeroidy
- doporučuje se na žaludeční koliky
- zmírňuje následky chemoterapie
- užívá se při poruchách krevního oběhu
- řeší migrény a další bolesti hlavy
- působí na psychickou rovnováhu v těle a léčí deprese
- je báječným pomocníkem při detoxikaci organismu, na kožní problémy, astma a alergie1,2,3,4
Reference:
- Corkhill M., Přírodní léčení, 2019, 52-53.
- Staňková-Kröhnová M., Bylinky pro děti a maminky, 2019, 94-96.
- Rubášová P., Bylinky české zahrádky, 2017, 55-56.
- Duke J. A., Zelená Lékárna, 2006, 282-283.
- Ostropestřec mariánský: Jak si doma připravit přírodní detoxikační kapičky. https://primanapady.cz/clanek-1132-ostropestrec-mariansky-jak-si-doma-pripravit-prirodni-detoxikacni-kapicky
Navštivte také
M-CZ-00001270