Screening tlustého střeva a konečníku

3. prosince 2009 byl hostem rozhlasového pořadu Rodinný lékař doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. S moderátorkou Danielou Brůhovou hovořili o screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Odkaz vede na externí internetové stránky, portál MojeMedicína nemůže odpovídat za obsah těchto stránek. Vždy informace z jakýchkoli internetových stránek konzultujte s Vaším lékařem.

Vložit komentář

Autor komentáře
Text komentáře
Akce

Komentáře

  1. Jan Soukup
    Jak se provádí screening tl. střeva a konečníku. Jsem ve věku, kdy se mne týká akce VZP. Děkuji.
  2. Petra Nováková
    Kolorektální screening je založen na pravidelných testech okultního krvácení do stolice (TOKS) nebo na primární screeningové kolonoskopii. Lidé ve věku 50-54 let by si měli jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (ptejte se u praktického lékaře) a lidé starší 55 let mohou buď pokračovat v pravidelných testech okultního krvácení do stolice nebo se mohou rozhodnout pro primární screeningovou kolonoskopii, kterou postačí provést jednou za deset let. Jak obě metody (tedy TOKS a kolonoskopie), probíhají a jak se na ně připravit se dozvíte v našich videích: http://www.mojemedicina.cz/prevence-a-screening-nadoru/okultni-krvaceni-do-stolice/ a
    http://www.mojemedicina.cz/prevence-a-screening-nadoru/rektoskopie-a-kolonoskopie/.
    Pro podrobné informace o screeningu rakoviny tlustého střeva se podívejte na oficiální screeningový web www.kolorektum.cz

Související články

Rektoskopie a kolonoskopie

Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek tlustého střeva, od konečníku až k dolnímu konci tenkého střeva. MUDr. Štěpán Suchánek seznamuje laickou veřejnost s tím, jak probíhá vyšetření a příprava na něj.

Každý rok je zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku diagnostikován u 7800 osob. Je důležité, aby byl objeven včas. Další díl seriálu o vyšetřovacích metodách je o testu na okultní krvácení do stolice i o kolonoskopickém vyšetření.

Odpovědi na otázky o prevenci rakoviny - záznam živého přenosu

V pátek v podvečer proběhla na brněnském výstavišti diskuse o rizicích a prevenci rakoviny. Odborníci na zhoubné nádory odpovídali živě na otázky, které pokládali občané přes internet v předchozích dnech nebo přímo během diskuse.