Stejně jako je každý člověk jedinečný, je jedinečné i jeho nádorové onemocnění.
A tomu by měla odpovídat i jeho léčba.

V Roche věříme, že personalizovaná zdravotní péče (Personalised Health Care, PHC) dokáže proměnit životy pacientů tím, že jim poskytne péči šitou na míru a napomůže tak rychlejší a účinnější prevenci, diagnóze a léčbě.1

Nové poznatky a pokrok v oblasti digitálních technologií výrazně zlepšují možnosti cílené léčby v boji proti mnoha onemocněním.1,2 Konkrétně ve vývoji a použití protinádorových léků a při diagnostickém rozhodování hrají zásadní roli rozvíjející se obory zpracování dat a genomové analýzy.2,3 Ve společnosti Roche si uvědomujeme naléhavou potřebu genomové analýzy nádorových onemocnění u pacientů. 

Personalizovaná zdravotní péče v onkologii

Petra má rakovinu prsu s metastázami do jater. Stanislav se od roku 2008 léčí s rakovinou štítné žlázy. Lenčina maminka onemocněla rakovinou vaječníků, která se jí po 18 měsících vrátila. Právě pacientům, u kterých je nízká šance na vyléčení, může pomoci personalizovaná medicína „Komplexní genomové testování vybíráme u pacientů, kteří mají metastatické onemocnění, a u pacientů, u kterých standardní léčba selhala,“ uvádí onkoložka MUDr. Dagmar Brančíková, PhD. Podívejte se na celé video.

Personalizovaná medicína v dětské onkologii

Jiřík, Daniel a Petr jsou tři malí kluci. Všichni už strávili hodně času v nemocnici. Každý z nich má jiné nádorové onemocnění. Standardní onkologická léčba ale ani jednomu nezabrala. Naději pro chlapce i pro jejich rodiny však představují nové možnosti lékařské péče v podobě personalizované medicíny. ,,Personalizovaná medicína, precizní onkologie představuje volbu správného léku nebo správné kombinace správnému pacientovi ve správnou chvíli a ve správném pořadí," vysvětluje prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D., přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno. Podívejte se na příběhy těchto tří chlapců naplněné nadějí.

Léčba šitá na míru díky nové diagnostice nádorů

Víte, v čem spočívá genomové profilování nádoru? Jaký je rozdíl mezi genetickým testem a genomovou analýzou nádoru? Podívejte se na krátké video, ve kterém vám vše přehledně vysvětlíme. 

Co pro vás znamená personalizovaná zdravotní péče?

Zeptali jsme se pacientek s rakovinou prsu, co pro ně personalizovaná medicína v léčbě onkologických diagnóz znamená. Podívejte se na krátkou anketu.

 

Další informace:

Protinádorová imunoterapie - Další novinkou v léčbě nádorových onemocnění je protinádorová imunoterapie. 

Reference:

  1. Personalized Medicine Coalition, What Is Personalized Medicine? http://www.personalizedmedicinecoalition.org/Userfiles/PMC-Corporate/file/pmc_age_of_pmc_factsheet.pdf (přístup březen 2020)
  2. Dancey JE et al, The Genetic Basis for Cancer Treatment Decisions, Cell. 2012 Feb 3;148(3):409-20
  3. Frampton GM et al, Development and validation of a clinical cancer genomic profiling test based on massively parallel DNA sequencing, Nat Biotech. 2013 Nov;31(11):1023–33

M-CZ-00000106