Bylinkové čaje

Bylinkové čaje

Bylinkové neboli bylinné čaje dnes nabízejí opravdu pestrý výběr. Čím dál více lidí totiž klade důraz na alternativní medicínu a odpověď na své zdravotní problémy hledá v přírodě. Bylinné čaje tak jako podpůrný prostředek rozhodně můžeme jenom doporučit. Mají své kouzlo jak horké, tak i vychlazené.

Pojďte se s námi podívat na ty nejznámější bylinky, které se k přípravě čajů používají. Bylinné čaje se obvykle pojí přímo s konkrétními zdravotními problémy. Směsi na čaje se dají přímo zakoupit v obchodech nebo si čaje můžete připravit i doma, pokud si bylinky vypěstujete nebo nasbíráte ve volné přírodě.

Bylinné čaje na nachlazení

Čaje proti chřipce a nachlazení jsou ty nejprodávanější. Viry a bakterienás totiž trápí v průběhu celého roku a mnoho lidí po těchto čajích sáhne hned při prvních příznacích nevolnosti. Tyto čaje obsahují sušený plod šípku, který je významným zdrojem vitamínu C. Dále se v nich objevuje například květ černého bezu, který vyvolává pocení a ničí zárodky bakterií.

Další složkou může být květ divizny. Ta je zase účinná při uvolňování hlenu, léčbě sliznic a očistě průdušek. Odvar z jejích květů se dá využít také jako kloktadlo. Nesmíme zapomenout ani na lipový květ, o jehož účincích ví snad každý. Je vhodný na snižování horečky a pomáhá také proti kašli. Z dalších bylinek můžeme zmínit třeba hluchavku, proskurník, mateřídoušku, jitrocel, podběl nebo čím dál více populární zázvor.

Čaj je možné pít kdykoliv během dne. Během nemoci se pije do té doby, dokud problémy zcela neodezní.

Bylinný čaj na zažívání 

Čaje na žaludek, střeva a trávení také tvoří zcela běžnou nabídku obchodů. Opět kombinují několik účinných bylinek a jsou často prvním, po čem sáhnete v případě žaludeční nevolnosti. Harmonizují trávení, zbavují bolestí břicha, plynatosti a nevolnosti.

Jednou z nejznámějších bylinek na žaludeční problémy je máta. Její nať se tak s oblibou přidává i do žaludečních čajů. Máta celkově povzbuzuje a posiluje, zamezuje zvracení, uvolňuje žaludeční křeče, tiší bolesti při žlučových kamenech nebo zbavuje plynatosti. Běžně se v žaludečních čajích vyskytuje také heřmánek, který působí dezinfekčně a protizánětlivě. 

Účinný je rovněž pelyněk. Stejně jako heřmánek působí protizánětlivě, využívá se ale též na střevní parazity nebo na nadměrnou plynatost. Vyzkoušet ho můžete také při problémech žlučníku a dvanácterníku. Do žaludečních čajů se běžně přidává také list borůvky nebo jitrocele, kořen pampelišky, fenykl, anýz nebo zeměžluč. Žaludeční čaje se nejčastěji pijí před jídlem.

Bylinné čaje na nespavost, stres a deprese

Nespavost trápí především lidi ve starším věku, u mladších může souviset také s neklidností. Jednou ze známých bylinek, kterou čaje na nespavost obsahují, je meduňka. Její nať působí na uklidnění celého organismu, uvolňuje křeče a zmírňuje bušení srdce i dýchání.

Před spaním šálek meduňkového čaje údajně nahradí jednu tabletu prášku na spaní. Jelikož je meduňka zcela neškodná, čaj z ní připravený lze popíjet každý den. 

Květy prvosenky jarní neboli petrklíče jsou také rovněž častou složkou bylinných čajů na nespavost. I prvosenka navozuje pocity klidu a pohody. Lze ji používat ale pouze v bylinných směsích, sama by mohla vyvolat nevolnost. Na nespavost se využívá též známá bylinka - koření majoránka. Opět tiší nervovou soustavu.

Nať třezalky je rovněž báječným pomocníkem na psychiku a na všechny problémy, související s nespavostí. Třezalka je poměrně univerzální bylinka a využívá se i na celou řadu dalších problémů. Čaje na dobrý spánek dále obsahují třeba květy vlčího máku, chmel, levanduli, tymián nebo kořen z kozlíku. Čaj se vždy dávkuje před spaním, obvykle stačí jeden šálek.

Bylinné čaje na migrény a bolesti hlavy

Migréna je pronikavá bolest hlavy, jejíž příčina bohužel dosud nebyla zcela objasněna. Mohou ji způsobovat alergie, stres, deprese, hypoglykémie, hromadění vody v organismu nebo hormonální změny. Je provázena i pocity na zvracení nebo zvracením či výpadky vidění.

Tento bylinný čaj obsahuje například levanduli, která má uklidňující účinky a tradičně se využívá na bolesti hlavy. V čajích se často nachází také kořen kozlíku, který se pojí s mnoha různými pozitivními účinky na náš organismus. Na migrénu jsou vhodné také bylinné čaje, co obsahují květ z prvosenky, list vachty, majoránku nebo meduňku. Čaj se pije během intenzivních potíží a dá se využít také jako obklad.

Urologický bylinný čaj na záněty močových cest

Jedná se o další z častých bylinných čajů, který i vy sami možná máte doma. Využijete ho na celou škálu problémů, souvisejících s ledvinami a močovými cestami. Kromě přímé konzumace je nálev z bylinek vhodný též na sedací koupele.

Jednou z hlavních složek je květ heřmánku. Působí dezinfekčně a dokáže ničit bakterie. Častá je také nať zlatobýlu, která je jedním z nejlepších přírodních pomocníků na problémy s ledvinami, ať už jsou akutního nebo chronického charakteru. Dá se využít také v bylinných čajích na problémy s prostatou. Dezinfekčně působí i listy medvědice, které se využívají při problémech s pískem nebo kameny v močových cestách i při závažnějších zdravotních komplikacích. Nesmí se však užívat samostatně, ale pouze v kombinaci s dalšími bylinkami. Z těch stojí za zmínku například vřes, průtržník, kořen libečku, nať truskavce nebo list břízy. Čaj se podává během problémů, dokud neustoupí.

Čaje v období klimakteria a při menstruačních problémech 

Jedná se o takzvané ženské čaje. Tvoří je různé směsi bylin, které zbavují nepříjemných pocitů, například křečí v břiše, zamezují pocení, snižují nervozitu a navrací hormony do své původní rovnováhy. 

Jednou z významných bylinek je v této oblasti třezalka, jejíž účinky zlepšují náladu a pomáhají na deprese. Třezalkový čaj se dá konzumovat i samotný bez dalších bylinek. Významný podíl má také nať řebříčku, která působí dezinfekčně, nebo kotryhel. Ten je obecně jedinečným pomocníkem při ženských potížích a je vhodný také během těhotenství. Z dalších bylinek zmíníme například kozlík, routu, srdečník, benedikt nebo chmel. Čaj se podává pravidelně během obtíží.

Bylinné čaje na jaterní problémy

Bylinné čaje na jaterní potíže se rovněž často vyskytují v nabídce obchodů. Tyto čaje jsou vhodné na akutní i chronické potíže. U těch akutních se užívají nárazově a u chronických v pravidelných kúrách, kdy například čaj pijete tři týdny a jeden týden si dáváte přestávku. Toto dávkování se hodně odvíjí od bylinek obsažených ve složení čaje.

Na jaterní problémy jsou ideální čaje s ostropestřcem. Jedná se o známou bylinku, která je jako balzám pro vaše játra. Další pravidelně využívanou bylinkou je kořen čekanky, která čistí krev, játra, ledviny a slezinu. Z organismu vyplavuje nadměrnou žluč a je vhodná také při jaterních otravách. Zmínit bychom měli bylinku s příhodným názvem jaterník. Ta je ideální na oslabená játra i na problémy se žlučníkem. Výborné účinky má také rozrazil, řepík, pampeliška nebo heřmánek.

Čistící bylinné čaje a čaje na detoxikaci

Detoxikace organismu je dnes často skloňovaným pojmem. Tyto bylinkové čaje se běžně označují též jako čistící. Jsou vhodné na celou řadu zdravotních problémů. Pokud pociťujete například potíže trávením, játry nebo ledvinami, trpíte nadváhou a rádi byste shodili přebytečné kilogramy, je pro vás tento čaj ideální volbou.

Nejčastěji se užívá v jednorázové kúře a obecně se nestačí zaměřit pouze na pravidelné pití čaje, ale je důležité také dodržovat vyvážený a zdraví prospěšný jídelníček. Na detoxikaci jsou ideální bylinky jako kopřiva, řebříček, rozmarýn, třezalka, šalvěj, pelyněk, popenec nebo vlaštovičník. Tyto bylinky vám mohou i proti nadměrné únavě a ozdraví vaše tělo i mysl. 

Bylinné čaje na žilní a cévní potíže

Další skupina zdravotních problémů, která se velmi často vyskytuje především u žen. Pokud vás trápí například zánět žil a vy ho chcete zkusit vyléčit přírodní cestou, je ideální sáhnout po bylinkách jako arnika, podběl nebo měsíček. Na křečové žíly jsou zase účinné bylinky kaštan, řebříček, routa nebo vrba. Na zpevnění cév pomůže dub nebo nať z mochny. Tyto čaje jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání nebo dokud vaše potíže neodeznějí.

Bylinné čaje na problémy s klouby

Snad každého z nás občas zabolí nějaký kloub v těle. Artróza nebo artritida jsou časté potíže mezi populací. Čaj na klouby tak může být zajímavým podpůrným prostředkem při léčbě celé řady zdravotních problémů. Jeho užívání je vhodné také po operací v době regenerace a rekonvalescence. Je v něm zastoupen řebříček, pýr, jeřáb, libeček, vřes, třapatka nachová, kopřiva nebo lopuch.

Jak připravit bylinkový čaj

Existuje celá řada zdravotních obtíží, co se dají zmírnit bylinkovými čaji. Jedná se o poměrně dostupné pomocníky, které může využít opravdu každý z nás. Bylinné čaje se většinou pijí horké během potíží. Ne vždy jsou ale dobré na chuť, často jsou mírně hořké. Můžete si je však podle libosti dosladit nebo třeba i dochutit citronem.

Doba louhování bylinných čajů je velmi individuální, většinou trvá do 15 minut. Ideální je koupit si sypaný čaj, ten vložit do hrnečku a zalít horkou vodou. Poté ho stačí jen přecedit a vypít. Delší dobu louhování nedoporučujeme, jelikož by se z bylinek mohly uvolňovat látky, vlivem kterých by čaj nepříjemně zhořkl.

Čaje pro vaše zdraví - cyklus portálu MojeMedicina.cz

Čaje pro vaše zdraví

Jedno anglické přísloví říká, že cesta do nebe vede kolem čajové konvice a asijská lidová moudrost zase tvrdí, že čaj hojí duši i tělo. Jak je to s léčivými a antioxidačními účinky čaje? Které účinné látky jsou obsaženy v jednotlivých druzích čaje a v jakém množství? Jak je možné, že čaj dokáže spojit stimulující účinky a současně uvolnit napětí? Jaký je rozdíl mezi čaji z různých koutů světa? Na tyto a další otázky odpovídá náš volný cyklus.

Podívejte se i na další díly tohoto cyklu:

Klíčová slova: čaj

Související články

Čaje na hubnutí

Čaje na hubnutí jsou tím, po čem často sahají lidé, kteří chtějí shodit přebytečné kilogramy. Při koupi těchto čajů ale vybírejte opravdu velmi pečlivě a vsaďte na osvědčenou kombinaci bylinek. Dobře poslouží také bílé nebo zelené čaje, které zrychlují metabolismus a rovněž hubnutí nepřímo podporují. 

Čínské čaje

Právě Čína je kolébkou černého a zeleného čaje. Ten se zde pěstuje na ohromných plantážích s rozlohou několik tisíc kilometrů čtverečních. Díky tomu Čína může nabídnout nepřeberné množství různých čajů. Pokud budete chtít nějaký čínský čaj ochutnat, sledujte výrobní druh, oblast a klasifikaci. Čaje se pěstují v mnoha oblastech po celé zemi. My se v tomto článku zaměříme jen na ty nejoblíbenější z nich.

Japonské čaje

V Japonsku se živí výrobou čaje na 600 tisíc rodin, které zde vyprodukují až 100 tisíc tun čaje každý rok. Japonsko je hlavním producentem zeleného čaje - ten je zde zastoupen až v 98 % z celé produkce. S černým čajem se tedy téměř nesetkáte, je zde opravdu raritou. Čajové plantáže byste při návštěvě Japonska mohli vidět téměř po celé jižní polovině země, kde se táhnou především okolo úbočí hor.