Zdraví na prvním místě - sledujte informace o svém zdravotním stavu v mobilním zařízení

Není nic důležitější než právě zdraví. Jelikož již mnoho z nás má téměř nepřetržitě při ruce svůj chytrý telefon, vyplatí se ho využít i pro sledování svého zdravotního stavu. Obzvlášť pokud užíváte nějaké léky, trpíte alergiemi, chodíte často na prohlídky k lékaři nebo máte jakékoliv informace, které si potřebujete o svém zdravotním stavu zaznamenat.

V dnešním článku vám přinášíme pohled na dvě aplikace z oblasti péče o své zdraví. První z nich je mobilní aplikace Deník Pacienta a druhá nese příhodný název Family Care. Obě mobilní aplikace mají specifické prostředí a dají se do nich zapisovat různé informace o zdravotním stavu. Poradíme vám, jaká z nich je pro vaše potřeby tou nejvhodnější, co v aplikacích lze sledovat a na co je možné je využít. 

Informace o svém zdravotním stavu by si měl sledovat každý z nás. Obzvlášť pokud nechcete mít vše důležité zaznamenané pouze v očkovacím průkazu nebo na papíru ve svém pracovním stole, případně v horším případě jen v hlavě. S mobilní aplikací získáte komplexní přehled o zdraví. Už nebudete váhat, kdy máte jít na schůzku k lékaři, protože si ji do mobilní aplikace ihned zapíšete. Také nebudete muset neustále vzpomínat na léky, co užíváte nebo na alergie, kterými trpíte.

Aplikace Deník pacienta

Aplikace Deník pacienta umožňuje snadno a rychle ukládat i sledovat své zdravotní informace. Její výhodou je dostupnost pro Apple i Android, takže svá data můžete mít opravdu kdykoliv při ruce. Funguje jak v mobilních telefonech, tak třeba i na tabletech. Tam je sice přehlednější, naštěstí i na menším displeji mobilního telefonu se s ní dá pracovat celkem pohodlně.

Jedná se o unikátní aplikaci v Evropě, jejímž cílem je zajistit symbiózu osobních zdravotních záznamů a dalších informací týkajících se zdraví. Vše se nachází na jednom místě a uživatel tak získává komplexní přehled o svém zdravotním stavu. Do aplikace se můžete přihlásit nejen ve svém Android či Apple zařízení, ale také prostřednictvím webového rozhraní. Protože máte vytvořené přihlašovací údaje, jsou vaše data dobře dostupná opravdu odkudkoliv.

Hlavní obrazovka v mobilní aplikaci nabízí možnosti přidání, úpravy nebo smazání pacienta. Jestliže v aplikaci dosud nemáte vytvořený účet, stačí kliknout na velké + v pravém horním rohu a snadno si ho tak vytvoříte. Zadáte zde několik osobních informací - jméno, příjmení, rodinný stav, datum narození, rodné číslo, adresu, kontakty, lékaře, pojišťovnu a číslo pojištěnce, krevní skupinu a také heslo pro přihlášení. Vyplnit můžete také rodinnou anamnézu ze strany matky či otce, zdravotní anamnézu, prodělané chirurgické zákroky a je zde prostor také pro libovolné poznámky. Vyplnění všech informací není nutné. Jakmile se zaregistrujete, zobrazí se váš profil, do kterého se můžete přihlásit.

Poté se vám otevře karta, z níž můžete přejít na záložky Moje údaje, Moje léky, Moje měření, Informace, Lékařské zprávy a Nastavení. Ve svých údajích modifikujete údaje zadávané při registraci, můžete přidávat připomínky (léky, alergie, očkování, ostatní) a zobrazit si i komplexní přehledy. Připomínky je možné nastavit jednorázově nebo periodicky. Do karty Moje léky pak můžete přidávat léky, které užíváte, svá očkování, alergie a také libovolné připomínky, které se budou ukládat do vašeho kalendáře. 

Karta Měření obsahuje BMindex, Menstruační kalendář, URO, EPI, Kardio, Glyko, RSU. Měření jsou buď propojena přímo s kalendářem nebo nabízejí vložení konkrétní hodnoty. Aplikace nabízí nejen zadávání údajů, ale také zobrazuje užitečné informace o různých onemocněních a vyšetřeních. V neposlední řadě můžete přidat také své lékařské zprávy. 

V nastavení volíte své lékaře z různých oborů, vybíráte si zdravotní pojišťovnu, můžete provést zálohu, obnovit data z aplikace nebo si nastavit libovolné upozornění. Deník pacienta nabízí opravdu komplexní informace pro každého, kdo chce pečlivě evidovat, sledovat a vyhodnocovat svůj zdravotní stav. Navíc je aplikace kompletně v češtině, takže její použití je komfortní opravdu pro každého.

Aplikace Family Care

Aplikace Family Care představuje další možnost pro sledování svého zdravotního stavu. Pomáhá uživatelům udržet si aktuální informace o svém zdravotním stavu a o stavu celé své rodiny. Dá se využít pro sledování údajů rodinných příslušníků nebo i domácích mazlíčků. Jedná se o tzv. osobní kartotéku, která eviduje vaše vyšetření, změny lékařů a další události.

Po spuštění úvodní obrazovky stačí přejít na uživatelskou kartu přes výzvu Přidat uživatele. Zde opět vyplníte své osobní údaje, které zahrnují například datum narození, pohlaví, výšku, hmotnost nebo národnost a snadno si tak vytvoříte svůj osobní profil. Dále můžete zadávat také zdravotní údaje, například aktuální léčbu, krevní skupinu, alergie, očkování, vrozené vady, choroby, prodělaná onemocnění nebo návštěvy lékaře. Aplikace je v této oblasti přehledná a intuitivní, takže veškeré své údaje si snadno vyplníte.

Dále se zde mohou zadat lékaři, vybrat pojišťovny, nastavit si upozornění na e-mail, libovolné telefonní číslo nebo jen prostřednictvím této aplikace. Výhodou je, že sem můžete přidat až 5 uživatelů najednou a aplikaci využít také pro své domácí mazlíčky. Nastavení u obou skupin je velmi podobné. Jelikož zde snadno vytvoříte více uživatelských profilů, můžete mít informace o celé své rodině u sebe, což je výhodné třeba pro maminky, které chtějí tímto způsobem mít lepší přehled o zdravotním stavu svého dítěte.

Aplikace je též v českém jazyce. Pokud si založíte účet, se kterým se budete moci do ní přihlásit, získáte přístup ke svým údajům na kterémkoliv zařízení. Aplikaci také můžete ošetřit pinem, aby se do ní nikdo jiný kromě vás nemohl přihlásit. Nastavit si zde můžete také své S0S tlačítko.

S aplikacemi z oblasti péče o své zdraví získáte dokonalý přehled, který by měl mít každý z nás. Těžko vybrat, jaká z těchto dvou testovaných je lepší. Výhodou aplikace Deník pacienta je, že přináší přehled jak v mobilním zařízení, tak i online. Aplikace Family Care vám zase umožňuje sledovat informace o zdravotním stavu u celé své rodiny i u domácích mazlíčků.

Shrnutí hlavních výhod obou aplikací

  • aplikace v českém jazyce a ke stažení zdarma
  • možnost instalace na zařízení s iOS i s Androidem
  • vyplnění osobních údajů
  • přístup i z dalších mobilních zařízení
  • možnost zaheslování přístupu k citlivým údajům
  • komplexní sledování svého zdravotního stavu - užívané léky, alergie, očkování
  • možnost nastavení upozornění na události
  • výběr lékařů a zdravotní pojišťovny
  • další nastavení a informace z oblasti zdraví
Klíčová slova: mobilní aplikace

Související články

Víte, jak poskytnout první pomoc? Chytré aplikace vám poradí!

Uměli byste pomoci při dopravní nehodě, alergické reakci, astmatickém záchvatu, bezvědomí, hypoglykémii, dušení, uštknutí, infarktu, mrtvici, popálení, úrazu elektrickým proudem ..? Nejste si jisti? A máte chytrý telefon nebo tablet? Nahrajte si do něj praktického pomocníka pro chvíli krize. 

Hubnutí s dietním plánem a telefonem

Chcete shodit přebytečné kilogramy a nevíte, jak na to? Váš mobilní telefon vám může pomoci. Další téma z cyklu, ve kterém pro vás testujeme aplikace věnující se zdraví. 

Pohlídejte si svůj jídelníček s chytrým telefonem

Trpíte nadváhou nebo podvýživou? Chcete zhubnout, přibrat nebo si dlouhodobě udržet svou hmotnost? Od teď si už jídelníček nemusíte psát do sešitu. Využijte některou z chytrých aplikací.