Dalších 5 tisíc lidí už ví, jak vypadá tlusté střevo zevnitř!

Deset destinací a téměř pět tisíc návštěvníků. Taková je bilance podzimního putování obří makety tlustého střeva známé jako Střevo tour. 

Kampaň s názvem Vy a my společně proti rakovině tlustého střeva zaměřenou na podporu prevence a léčby nemoci, jež ročně zabije téměř 5 tisíc Čechů pořádá sdružení  Onkomaják. Letos se na část svého putování připojilo také k úspěšné výstavě Ligy proti rakovině Praha  „Každý svého zdraví strůjcem“.

Obří maketou tlustého střeva se mohli od 9. září do 8. října projít mimo jiné obyvatelé Prahy, Kolína, Poděbrad, Žďáru nad Sázavou, Hodonína, Sedlčan nebo Brna a Mostu. Od zkušených průvodců maketou se zájemci dozvěděli důležité informace o jednotlivých útvarech nacházejících se na stěnách střeva, o způsobech prevence a také možnostech léčby již diagnostikované nemoci. Na internetových stránkách sdružení pak mohou vidět i obávanou kolonoskopii – v dokumentu natočeném s tváří kampaně hercem Miroslavem Etzlerem. „Je přímo symbolické, že v podzimní části našeho putování prošlo naší maketou téměř 5 tisíc lidí, což je přibližně stejný počet jako těch, kolik jich v ČR ročně na onemocnění tlustého střeva umírá. Stále v mnoha lidech přetrvává strach, že rakovina rovná se konec. A právě to se snažíme s naší Střevo tour vyvrátit. Dnešní medicína jde kupředu mílovými kroky a jediné, co pro své zdraví a úspěch případné léčby musíme udělat sami, je být aktivní. Informace, kam se o pomoc obrátit, ale také podpora blízkých jsou tou nejjednodušší cestou, jak i těžké období nemoci a léčby překonat a pokračovat v aktivním životě,“ říká Pavla Freij, ředitelka občanského sdružení Onkomaják.

Střevo tour s kampaní Vy a my společně proti rakovině tlustého střeva je připravena po českých a moravských městech putovat i dál a informovat obyvatele každého města či instituce, kteří o kampaň projeví zájem a pomohou její realizaci financovat.

O Střevo tour se mohou dozvědět i návštěvníci Center zdraví v nákupních centrech pěti regionů (Praha, Plzeň, Ostrava, Brno, Jihlava). Návštěvníkům jsou zde kromě preventivních edukačních akcí, poskytována i různá vyšetření (např. měření tlaku, tuku, váhy, obsahu cukru v krvi, teploty atd.).


Další informace: www.onkomajak.cz; www.kolorektum.cz; www.rakovinastreva.cz
Další informace o Centrech zdraví: www.centrazdravi.cz

Kontakt
Pavla Freij
e-mail: pavla.freij@centrum.cz
GSM: +420 728 774 727

 

Nafukovacím tlustým střevem, které putuje po České republice, se můžete projít i na portálu MojeMedicina, vemte svou myš na procházku tlustým střevem

Související články

Na zabijáka společně!

Onkomaják a ILCO se aktivně zúčastní Roadshow Ligy proti rakovině (LPR) ve společném boji proti rakovině tlustého střeva!

Rakovina tlustého střeva a konečníku (CRC). Tuto diagnózu každý rok vyslechne více než 8 500 Čechů, téměř 4 tisíce na ní zemřou. V Česku aktuálně žije s touto nemocí přes 57 tisíc lidí, žijí-li nebo s ní mají osobní zkušenost. Až 55 % případů je odhaleno pozdě, v pokročilém stádiu nemoci, kdy se úspěšnost léčby velmi snižuje. O alarmující statistice této zákeřné nemoci se mluví už dlouho, přesto stále velmi málo lidí přijde k lékaři včas, většinou ze strachu z vyšetření. Včasný záchyt nemoci přitom pro více než 90 % nemocných znamená šanci na vyléčení. Preventivní vyšetření dokonce umí této nemoci předejít. Důraz na prevenci a zvyšování informovanosti již diagnostikovaných pacientů tak zůstává hlavním úkolem občanského sdružení Onkomaják, kterému v boji proti této nemoci nově pomáhá herec Miroslav Etzler.

Občanské sdružení OnkoMaják se svými projekty snaží zlepšit informovanost veřejnosti o rakovině a nutnosti prevence.