Onkomaják i v roce 2015 vyjíždí pomáhat onkologicky nemocným

Onkomaják i v roce 2015 vyjíždí pomáhat onkologicky nemocným

Kam se Střevotour chystá od dubna do června 2015 se svým nafukovacím střevem a jaké známé osobnosti u toho budou tentokrát? 

Spolek Onkomaják, který už šest let pomáhá onkologicky nemocným pacientům, vyjíždí i v roce 2015 s projektem Střevotour do českých a moravských měst. Projekt se zaměřuje především na poskytování informací o možnostech léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR i nadále pokračuje v informování občanů o možnostech včasného záchytu tohoto onemocnění. 

Návštěvníci Střevotour mají možnost projít se modelem tlustého střeva o rozměrech 9 x 4 metry a prohlédnout si, jak vypadá tlusté střevo uvnitř. Uvidí nejen zdravou sliznici, ale také choroby, které tlusté střevo nejčastěji postihují. Nejzávažnější je rakovina tlustého střeva a konečníku. „Maketou provádí zkušení průvodci – lékaři, zdravotní sestry nebo studenti vyšších ročníků medicíny. Tím máme jistotu, že jsou lidem poskytovány správné informace a každý návštěvník má možnost klást otázky přímo zdravotníkům, kteří problematiku včasného záchytu a léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku ovládají,“ vysvětlil výkonný ředitel Onkomajáku Tomáš Kruber. Do konce roku 2014 prošlo maketou tlustého střeva již více než 40 tisíc návštěvníků. Odměnou a uznáním práce všech, kteří se na projektu Střevotour podílejí, bylo mezinárodní ocenění European Excellence Awards, které spolek Onkomaják v minulosti obdržel.

Maskotem Střevotour je populární kreslená postava Rudy Pivrnce. Její autor, kreslíř Petr Urban, absolvoval vyšetření tlustého střeva a svoji zkušenost výtvarně ztvárnil v komiksu, který si mohou návštěvníci namístě konání prohlédnout. Další osobností, která Onkomaják dlouhodobě podporuje, je herec Miroslav Etzler. V letošním roce se k podpoře Onkomajáku připojí další mediálně známé tváře.

Kam se Střevotour chystá od dubna do června 2015?

  • 8. dubna 2015, 9:00 – 15:00 Nemocnice Jihlava, Vrchlického 59, 586 33 Jihlava. Projekt přijde podpořit mezi 11. - 15. hodinou Pavel Vohnout ze skupiny Maxim Turbulenc.
  • 9. dubna 2015, 8:00-21:00, Nákupní centrum Quadrio, Spálená 2121/22, Praha 1, projekt přijde podpořit mezi 11. – 12. hodinou paní Petra Černocká.
  • 10. dubna 2015, 9:00-21:00, Nákupní centrum Spectrum, Obchodní 113, Čestlice, projekt přijde podpořit mezi 13. – 14. Hodinou paní Luba Skořepová.
  • 16. - 17. dubna 2015, 6:00 - 16:00, Metrostav, Koželužská 2450/4, Praha 8
  • 29. května 2015, 9:00 – 15:00, Světový den IBD, Jankovcova 1569/2c, Praha 7
  • 19. června 2015, 9:00 - 15:00, Nemocnice Vsetín, Nemocniční 955, 755 01 Vsetín
  • 25. června 2015, 9:00 - 13:00 SZŠ a VOŠ, Hradební 58/10, Cheb; 15:00 - 18:00 OC Dragoun - Dragounská 6/2529, Cheb

Onkomaják rozvíjí své aktivity také na nových internetových stránkách. Pacienti, vyléčení a podporující rodiny mají možnost tvořit na www.onkomaják.cz unikátní komunitu lidí, které spojuje diagnóza rakovina. „Díky jednoduché registraci získáte vlastní profil, můžete se ptát odborníků, nebo si najít kamaráda podle lokality, věku či onemocnění. Někoho, kdo ví, o čem mluvíte. Nezlomného člověka, někoho, kdo Vám poskytne podporu, naději, správné informace. Najdete další maják na rozbouřeném moři nebo třeba jen cestu, jak se ze všeho jednoduše vypsat ve svém osobním Dopise rakovině a ukázat ostatním, čím procházíte a jak je v procesu léčby potřeba o rakovině mluvit a mít přístup k dobrým informačním zdrojům, podpoře a naději,“ popsal možnosti webových stránek Tomáš Kruber.

Od pondělí 23. března 2015 bude na webových stránkách Onkomajáku pravidelně každý týden publikován nový článek o možnostech léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku. Autorem série článků, které byly napsány exkluzivně pro potřeby spolku Onkomaják, je prof. MUDr. Zdeněk Kala, CSc., přednosta Chirurgické kliniky FN Brno Bohunice.

ONKOMAJÁK

Hlavním cílem spolku ONKOMAJÁK je ukazovat cestu pacientům, kteří se ocitnou na rozbouřeném moři v podobě onkologického onemocnění a neví, kudy se vydat. ONKOMAJÁK svítí zářivým a silným světlem a je vidět ze všech koutů naší vlasti. Jsme tu proto, aby všichni, jichž se onkologické onemocnění týká, žili déle a nebáli se své diagnóze postavit. S naší pomocí se už nikdo nemusí topit v neznámých vodách.

Kontakt:

Tomáš Kruber
výkonný ředitel
tel.: 725 046 688, e-mail: tomas.kruber@onkomajak.cz, www.onkomajak.cz

Zdroj: Tisková zpráva OnkoMaják, Praha 19. března 2015

Související články

Na zabijáka společně!

Onkomaják a ILCO se aktivně zúčastní Roadshow Ligy proti rakovině (LPR) ve společném boji proti rakovině tlustého střeva!

Rakovina tlustého střeva a konečníku (CRC). Tuto diagnózu každý rok vyslechne více než 8 500 Čechů, téměř 4 tisíce na ní zemřou. V Česku aktuálně žije s touto nemocí přes 57 tisíc lidí, žijí-li nebo s ní mají osobní zkušenost. Až 55 % případů je odhaleno pozdě, v pokročilém stádiu nemoci, kdy se úspěšnost léčby velmi snižuje. O alarmující statistice této zákeřné nemoci se mluví už dlouho, přesto stále velmi málo lidí přijde k lékaři včas, většinou ze strachu z vyšetření. Včasný záchyt nemoci přitom pro více než 90 % nemocných znamená šanci na vyléčení. Preventivní vyšetření dokonce umí této nemoci předejít. Důraz na prevenci a zvyšování informovanosti již diagnostikovaných pacientů tak zůstává hlavním úkolem občanského sdružení Onkomaják, kterému v boji proti této nemoci nově pomáhá herec Miroslav Etzler.

Občanské sdružení OnkoMaják se svými projekty snaží zlepšit informovanost veřejnosti o rakovině a nutnosti prevence.