Genetické vyšetření
Doc. MUDr. Lenka Foretová, PhD., Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů MOÚ Brno; Martin Hanzlíček, Scénárista a režisér; MUDr. Jiří Pešina
Může nám rychlý vývoj v molekulární genetice pomoci v prevenci rakoviny? Každý z nás má určité riziko onemocnět nádorem. U někoho je riziko vyšší, u jiného nižší.
Geny, jejichž poškození vede ke vzniku nádorových onemocnění, mohou být dnes vyšetřovány z krve, toto vyšetření se nazývá genetické testování. Lidé se závažnou osobní nebo rodinnou anamnézou rakoviny se mohou pro toto testování rozhodnout.
Genetická informace může říci, jak vysoká je pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění a také zda genetický faktor přispěl k výskytu nádorů v rodině. Proč by měl každý vědět o vlastních rizicích a jak to můžeme zjistit? Jak probíhá genetické poradenství a genetické testování?
MUDr. Lenka Foretová PhD. z Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů MOÚ Brno vás provází dalším dílem o vyšetřovacích a léčebných metodách, který je určen pacientům, jejich blízkým a široké laické veřejnosti.
Kam dál?
- Genetická rizika vzniku nádorů na stránkách České onkologické společnosti
- V Poradně o prevenci ČOS se lze ptát i na dědičná rizika nádorového onemocnění
- Odpovědi na otázky o prevenci rakoviny - záznam živého přenosu