Japonské čaje
12. 5. 2016
Lucie Štrauchová
V Japonsku se živí výrobou čaje na 600 tisíc rodin, které zde vyprodukují až 100 tisíc tun čaje každý rok. Japonsko je hlavním producentem zeleného čaje - ten je zde zastoupen až v 98 % z celé produkce. S černým čajem se tedy téměř nesetkáte, je zde opravdu raritou. Čajové plantáže byste při návštěvě Japonska mohli vidět téměř po celé jižní polovině země, kde se táhnou především okolo úbočí hor.
Pěstování japonských čajů
Japonské zelené čaje jsou po celém světě známé především pro péči, kterou jim Japonci věnují. Většinu čajů zde rovnou i spotřebují, opravdu jen minimum je určeno k vývozu. Čaje se zde pěstují především ve středním Honšú v oblasti Šizuoka, odkud pochází na 50 % všech čajů. Dále se čajové plantáže nacházejí na ostrově Kjúšú v oblasti Kagošima nebo v okolí malebného města Udži. To se na výrobě čajů podílí opravdu jen minimálně, jedná se však o čaje nejvyšší možné kvality.
V Japonsku se čaj sbírá po dvě až čtyři sezóny. První sběr se považuje za nejdůležitější a vznikají při něm ty nejkvalitnější čaje. Naopak při poslední sezóně v říjnu se už vyrábějí čaje podřadné kvality. Zajímavostí je, že ty nejkvalitnější se sbírají ručně, další pak speciální technikou nebo nůžkami. Mezi známé druhy japonských čajů patří Sencha, Hojicha, Bancha, Gyokuro a Matcha.
Pozitivní účinky japonských zelených čajů
Zelené čaje obsahují látku zvanou tannin, která má antibakteriální a také antioxidační účinky. Pitím čaje tak můžete snížit hladinu cholesterolu, čistit ucpané cévy a tepny nebo zlepšit průtok krve. Tato látka rovněž pomáhá předcházet mozkovým příhodám a srdečním infarktům. Nejvíce tanninu obsahuje japonský čaj Sencha. I ostatní jej ale mají velké množství. Tato látka se nejlépe uvolňuje při teplotě mezi 75 až 80°C. I proto byste neměli zelený čaj nikdy zalévat horkou vodou.
Japonské čaje obsahují také vitamín C, který chrání tělo před volnými radikály. Dále pomáhají s redukcí LDL cholesterolu, který způsobuje například i okysličování buněk a je tedy nepřímo spojován s artrózou.
Zelený čaj také podporuje spalování energie, a proto je báječným pomocníkem na hubnutí. Za zmínku stojí i jeho antivirové a antibakteriální účinky. V Japonsku se čaj doporučuje pít především po jídle, protože svými účinky potlačuje vznik bakterií, které způsobují nepříjemné ústní záněty. Možné je použití zeleného čaje také jako kloktadla.
Kromě tanninu a vitamínu C je zelený japonský čaj také zdrojem teinu (nachází se především v japonských čajích Matcha, Gyokuro nebo Sencha), dále obsahuje bioflavonoidy, mangan, draslík nebo vápník.
Nejoblíbenější japonský čaj Sencha
Japonský zelený čaj Sencha rozhodně patří k těm nejoblíbenějším. Pěstuje se v mírném podnebí, které se zasluhuje o jeho mimořádné vlastnosti. Je vynikajícím zdrojem antioxidantů, vitamínů, přírodního teinu a flavonoidů. Působí jako prevence proti rakovině nebo i proti různým degenerativním onemocněním. Je účinný na jaterní, srdeční nebo cévní potíže. Pomáhá také při léčbě Alzheimerovy choroby. Ruku v ruce s těmito účinky jde dobré trávení a vysoká imunita. Protože zrychluje metabolismus, je také skvělým pomocníkem při hubnutí. Je to příjemný, svěží a velmi lehký čaj. Zelený čaj Sencha se zalévá vodou o teplotě mezi 60 až 70°C. Dávkuje se jedna čajová lžička na 2 deci vody.
Zelený čaj Bancha pro lepší trávení
Tento známý japonský čaj je velmi populární především pro své pozitivní účinky na náš organismus. Působí totiž zásadotvorně a podporuje trávení. Také je cenným zdrojem mnoha minerálů a vitamínů. Čaj se využívá též jako prevence osteoporózy nebo při různých kožních onemocněních k zevním obkladů (například na bércové vředy, plísně, sedací koupele nebo na oplachování vlasů). Rovněž neobsahuje velké množství teinu, takže působí i uklidňujícími účinky. Jedna čajová lžička se dávkuje na 2 deci horké vody o teplotě 70 až 80°C. Čaj se louhuje maximálně 3 minuty a z jedné dávky je možné jej připravit hned dvakrát.
Pražený čaj Hojicha
Jedná se o japonský pražený čaj, jehož výrobní postup a nakonec i vůně jsou velmi podobné kávě. Vyrábí se z čaje Sencha nebo Bancha. Protože obsahuje jen minimum kofeinu, dá se pít i před spaním, jelikož také navozuje klid a pohodu. Jeho chuť je jemně karamelová.
Povzbuzující zelený čaj Gyokuro
Tento čaj se připravuje z mladých lístků čajovníku, které se napařují, svinují a třídí. Jelikož obsahuje pouze lístky, nikoliv stonky, jedná se o pečlivě vybraný čaj, jehož kvalita se však spojuje s vyšší cenou. Japonský čaj Gyokuro je známý a oblíbený pro svou neodolatelnou chuť a omamnou vůni.
Jelikož obsahuje značné množství teinu, povzbuzuje, pomáhá při překonávání únavy nebo zbavuje stresu. Můžete ho pít dlouhodobě bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Sportovci ho ocení především proto, že zvyšuje výkonnost a pomáhá při koncentraci. Navíc obsahuje speciální látku zvanou L-theanin, která pomáhá proti depresím. Pro přípravu využijte jednu čajovou lžičku na 2 deci vody. Čaj zalijte horkou vodou o teplotě mezi 50 a 70°C a nechte louhovat 2 minuty. Čaj je možné opětovně použít pro přípravu dalšího nálevu.
Zelený čaj Matcha – superpotravina známá již tisíce let
Japonský zelený čaj Matcha se do povědomí široké veřejnosti dostává hlavně teď v posledních letech, ačkoliv byl objeven již kolem roku 2500 před naším letopočtem. Drtí se na kamenných mlýncích a vzniká tak velmi jemný a kvalitní prášek. Od jiných čajů ho tedy díky své struktuře poznáte na první pohled (ostatní japonské čaje se běžně nedrtí, ale svinují).
Čaj Matcha je oblíbený především pro své pozitivní účinky. Na rozdíl od běžných zelených čajů totiž obsahuje až 100krát více antioxidantů. Je tedy vynikajícím pomocníkem při snižování hmotnosti, působí jako prevence před civilizačními chorobami, pomáhá se zvládáním stresu nebo zlepšuje soustředění. Jeho povzbuzující účinky trvají vlivem polyfenolu katechinu, který zpomaluje vstřebávání teinu, až 8 hodin. V současnosti se čaj Matcha řadí mezi tzv. superpotraviny (jedná se o potraviny, které mají vysoký obsah látek prospívajících našemu tělu). Je vhodný nejen na přípravu čajů, ale díky své konzistenci se jeho prášek dá přidávat i do různých smoothie a koktejlů nebo se využívá na pečení zdravých moučníků.