Víte, jak poskytnout první pomoc? Chytré aplikace vám poradí!
19. 9. 2014
Lucie Štrauchová
Uměli byste pomoci při dopravní nehodě, alergické reakci, astmatickém záchvatu, bezvědomí, hypoglykémii, dušení, uštknutí, infarktu, mrtvici, popálení, úrazu elektrickým proudem ..? Nejste si jisti? A máte chytrý telefon nebo tablet? Nahrajte si do něj praktického pomocníka pro chvíli krize.
Připravili jsme pro vás praktické srovnání několika aplikací, které si můžete nainstalovat do svého chytrého telefonu nebo do tabletu. S nimi budete okamžitě vědět, jak správně zareagovat. Další díl našeho seriálu Mobilní aplikace pro zdraví.
S kurzy první pomoci přijdete do kontaktu například ve škole nebo v práci. Jen málokdo z nás má ale takové zaměstnání, při kterém musí své znalosti z této oblasti denně využívat. Může se tedy stát, že bude potřeba poskytnout první pomoc a vy si uvědomíte, že vůbec nevíte, co máte dělat.
Určitě je dobré naučit se a ovládat alespoň laickou první pomoc, kterou můžete provést bez nutnosti vlastnictví speciálního vybavení. Obnáší zavolání na číslo zdravotnické záchranné služby 155 (nebo na dnes často používanou linku tísňového volání 112) a postarání se o postiženou osobu do doby příjezdu záchranky.
Úkolem laické první pomoci je zachránit život zraněnému, zabránit zhoršení jeho stavu a zajistit bezpečí. V souvislosti s těmito úkoly se často uplatňuje pravidlo 5T - teplo, tekutiny, ticho, tišení bolesti, transport, které se dá s výjimkami aplikovat téměř u všech stavů.
I když si teď říkáte, že první pomoc nezvládáte, ze zákona jste povinni ji poskytnout, a to dle svých možností a schopností. Neposkytnutí první pomoci je dle trestního zákoníku trestným činem. Samozřejmě, nemusíte ohroženou osobu zachraňovat tehdy, pokud by během pomoci mohlo dojít k ohrožení vašeho vlastního zdraví.
Postup při první pomoci by měl být následující:
- nejprve zjistěte, zda je zraněná osoba při vědomí (hlasitým oslovením, zatřepání rameny)
- pokud nereaguje, přivolejte pomoc z okolí a zavolejte zdravotnickou záchrannou službu
- zastavte tepenné krvácení
- ověřte, zda zraněná osoba dýchá a pokud ne, vyčistěte ústní dutinu a zakloňte opatrně hlavu a zahajte kardiopulmonální resuscitaci
Na situace, kdy bude potřeba vaše asistence, se jen těžko připravíte. I tak vám ale doporučujeme nainstalovat do svého telefonu některou z užitečných aplikací, které jsme vybrali do dnešního porovnání.
První pomoc se zvládnete naučit i sami doma. Budete vědět, jak reagovat nejen při vážné dopravní nehodě, ale třeba i při alergické reakci, uštknutí hada, úrazu apod. Do testu jsme zařadili aplikace v češtině, ve slovenštině i v angličtině.
První pomoc od Českého červeného kříže
Aplikace s názvem První pomoc byla vydána Českým červeným křížem. Slouží jako příručka první pomoci a je plná rad, které vám pomohou zvládnout nečekané situace ve vašem životě. Hodnocení v app store je téměř pětihvězdičkové, komentáře od uživatelů jsou veskrze pozitivní.
Hlavní menu aplikace První pomoc se dělí na pět základních záložek: Naučte se, Připravte se, V nouzi, Testy a Info. Všechny si spolu postupně projdeme.
Na kartě Naučte se najdete první pomoc pro alergické reakce, astmatické záchvaty, bezvědomí, hypoglykémii, dušení, bodnutí nebo uštknutí, infarkt, krvácení, otravy, podchlazení, popáleniny, poranění hlavy, meningitidu, mrtvici, stresové reakce, epilepsii a další křečové záchvaty, pohmožděniny a zlomeniny. Po otevření konkrétního problému se objeví jeho projevy, informace o tom, co máte dělat, nejčastější otázky a odpovědi. Vše je velmi přehledné a kvalitně zpracované. Některé karty zobrazují i videa a interaktivní obrázky.
Na kartě Připravte se najdete vše, s čím byste měli při provádění první pomoci počítat. Patří sem agresivita a napadení, bezpečnost vody a potraviny, bezpečnost u vody, evakuační zavadlo, extrémní horko a chlad, chřipková epidemie, když zazní siréna, nehody běžného dne, požár, připravenost domácích zvířat, sesuv půdy, sucho, šílený střelec, terorismus, tornádo, tsunami, únik chemických látek, záplavy a zemětřesení. Je tedy také řeč spíše o tom, jak vy byste se měli chovat, abyste unikli vlastnímu poranění nebo jak se zachovat v extrémních podmínkách. Jednotlivé položky jsou podobně strukturované jako v předchozí části.
Karta V nouzi obsahuje odkazy na urgentní stavy při stavech bezvědomí, dušení, krvácení, alergických reakcích apod. Tyto stavy vesměs vycházejí z první záložky Naučte se. Na závěr jsou pro vás připraveny i testy, ve kterých si můžete prověřit své znalosti. V informacích najdete vše důležité o Českém červeném kříži, kurzech první pomoci, dárcovství krve nebo o možnostech podpory.
- jednoduchá aplikace pro naučení první pomoci
- dokáže vyřešit banální i vážné zdravotní problémy
- rady pro krizové situace
- nejčastější otázky a odpovědi
- interaktivní obrázky a videa
- možnost zavolat zdravotnickou záchrannou službu přímo z aplikace
- v češtině a zdarma
Verze pro Android ke stažení zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cube.gdpc.cz
Verze pro iOS ke stažení zde: https://itunes.apple.com/cz/app/prvni-pomoc/id718278244?ls=1&mt=8
Prvni pomoc
Slovenská aplikace Prvni pomoc vypadá na pohled velmi jednoduše, její hodnocení opět dosahuje téměř pěti hvězdiček. Ke stažení je pro Android. Zaměřuje se na poskytování první pomoci u dospělých, dětí i zvířat.
Po spuštění aplikace doporučujeme zadat informace o sobě a o blízkých osobách, pro jejichž vyplnění budete přesměrování do nastavení. V případě regionu můžete zvolit Českou nebo Slovenskou republiku.
V informacích o sobě vyplníte jméno, krevní skupinu, léky, které užíváte nebo operace, které jste absolvovali či nemoci, kterými trpíte. Dále se nastavují kontakty na vaše blízké osoby. Při tomto kroku se nám bohužel zobrazila chybová hláška a nebylo jej možné provést.Na úvodní obrazovce vidíte první pomoc dětí a dospělých, dále kontakty na zdravotnickou záchrannou službu, hasiče, policii a integrovanou záchrannou službu. Máte možnost okamžitého vytáčení. První pomoc dospělých zahrnuje položky jako první kontakt s postiženým, bezvědomí, krvácení, zlomeniny, popáleniny nebo stav, kdy postižený nedýchá a další. U jednotlivých položek jsou uvedené informace, co máte dělat, abyste postiženému pomohli. Podobně je aplikace strukturovaná i v případě první pomoci u dětí. Vždy je u konkrétní položky kontakt na záchrannou službu a také na další informace, které s tímto problémem souvisejí.
Přes menu se dále dostanete na první pomoc u zvířat, při dopravní nehodě, při požáru, na horách nebo při krádeži či ztrátě dokladů. Aplikace je na ovládání trošku chaotická, po chvíli se s ní ale naučíte pracovat.
- aplikace pro naučení první pomoci
- vhodná pro řešení problémů u dospělých, dětí i zvířat
- rychlé odkazy na závažné zdravotní situace
- možnost přímo z aplikace kontaktovat zdravotnickou záchrannou službu
- vyplnění informací o své osobě - jméno, příjmení, krevní skupina, alergie, užívané léky apod.
- kontakty na blízké osoby
- ve slovenštině a zdarma
Prvá pomoc
Další užitečná aplikace pro první pomoc, rovněž je zaměřená především pro slovenský trh. Aplikace vystupuje v rámci kampaně Krajina záchrancov, jejímž cílem je, aby si lidé osvojili základní vědomosti o postupech první pomoci.
Na úvodní obrazovce se vám zobrazí celkem tři záložky. V první naleznete informace o kampani, které si můžete přečíst i na samotném webu, na další informace o první pomoci a na třetí test znalostí. Aplikace Prvá pomoc funguje v systémech Android a iOS.
Aplikace Prvá pomoc vás naučí nejen první pomoci, ale také vás provede při kontaktu s postiženou osobou. Najdete zde konkrétní odkazy na první kontakt s postiženým, zastavení dýchání, stabilizování polohy, krvácení, bezvědomí, dušení, epilepsii, šok, popáleniny, poleptání, zlomeniny, infarkt, náhlou mozkovou příhodu, rány, cizí těleso, autonehodu a přivolání záchranné služby.
Po kliknutí se vám zobrazí obrázek spolu s informacemi, které popisují stav postiženého. Aplikace vám rovněž položí otázky, na které odpovíte ano nebo ne a podle vašich odpovědí vás nasměruje dál. Stejně tak zde je tlačítko „Pomoc“, kterým snadno přivoláte záchrannou službu. Můžete volat 155, 112 nebo 18300 (horskou službu). Test první pomoci můžete zkoušet opakovaně, vždy vám bude položeno pět různých otázek, na kterých si ověříte, jak zvládáte první pomoc.
- aplikace pro Android a iOS
- interaktivně pomůže se zvládnutím první pomoci
- slouží i jako výukový materiál
- možnost přímo z aplikace zavolat první pomoc
- testování, které vám napoví, jak první pomoc zvládáte
- zdarma a ve slovenštině
Verze pro Android ke stažení zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.teepee.prvapomoc
Verze pro iOS ke stažení zde: https://itunes.apple.com/sk/app/prva-pomoc-pre-vsetkych/id727105555?mt=8
First Aid
Do našeho testu jsme zapojili i dvě aplikace v angličtině. První z nich je aplikace First Aid od Health Team, kterou na Google Play ohodnotilo téměř 20 000 uživatelů. Její finální hodnocení aktuálně činí 4,5 hvězdičky.
Po grafické stránce se nejedná o příliš vydařenou aplikaci. Stejně tak je vcelku nepřehledná, ale to i vlivem angličtiny. V levém horním rohu můžete využít ikonky telefonu (Call) pro zavolání první pomoci. Číslo zde vkládáte manuálně.
Další záložkou jsou Tips - najdete zde všechny důležité informace o první pomoci. Po otevření konkrétní položky se zobrazí několik možností. Mezi základní položky patří například infarkty a šoky, rány a krvácení, kosti a svaly, poranění hlavy, otravy, podchlazení a přehřátí, problémy s dýcháním apod. Po kliknutí můžete problém více specifikovat. Zobrazí se vám konkrétní informace spolu s ilustrativními obrázky.
Další záložka Myths obsahuje mýty, které se týkají první pomoci a jejich objasnění. Jedním z nich třeba je, že máte postižené osobě při krvácení z nosu zaklonit hlavu, dalším, že na popáleniny je vhodné používat máslo nebo smetanu. Pokud umíte anglicky, dozvíte se s aplikací First Aid mnoho zajímavých informací. V testu můžete spustit konkrétní oblast a v té si vyzkoušet, kolik toho skutečně víte.
Další záložkou je Kit neboli sada, ve které můžete vybírat věci, co vám chybí třeba doma ve vaší lékárničce. Snadno si je přidáte na seznam a až budete mít cestu do lékárny, tak je pořídíte.
- aplikace pro Android
- možnost zavolat první pomoc přímo z aplikace na libovolné telefonní číslo
- tipy a návody, jak řešit konkrétní situace potřeby první pomoci
- vysvětlující texty a obrázky, které jsou vhodné jak pro výuku, tak i přímo pro první pomoc
- testy, ve kterých si můžete ověřit, jak první pomoc ovládáte
- doporučení, co vše pořídit do své domácí lékárničky
- mýty, které se tradují o první pomoci a které tak můžete vyvrátit
- v angličtině a zdarma
Everyday First Aid HD
Tato aplikace je dostupná pro iOS, konkrétně od Portable Monster LLC. Navzdory tomu, že je v angličtině, obsahuje mnoho užitečných informací. Přes odkaz z menu se dostanete třeba do kapesního průvodce, který vás provede základy první pomoci a poradí, co vše by mělo být součástí vaší lékárničky.
Dále obsahuje nácvik schopností a abecedně seřazený rejstřík pojmů a stavů. Je jich zde opravdu požehnané množství. Listování v aplikaci je navíc velmi pohodlné.
Další záložkou, na kterou se můžete podívat, je takzvaný Body Guide, který popisuje jednotlivé části těla. V Lite verzi je dostupná pouze sekce „hlava a krk“. Po rozkliknutí se dostanete na konkrétní problémy, které mohou s touto částí těla souviset. Pro další části těla je potřeba povýšit na Pro verzi, která stojí symbolických 0,89 eur.
Aplikace Everyday First Aid HD dále umožňuje vyplnění osobních údajů včetně alergií, léků, informací o pojištění, o nemocnici, do které chcete v případě nutnosti odvést a také zde najdete dva nouzové kontakty, na které se může člověk, který vám pomáhá, obrátit.
Aplikace dále obsahuje celosvětovou databázi telefonních čísel na zdravotnickou záchrannou službu, hasiče a policii, včetně čísel do České republiky.
- aplikace pro iOS
- obsahuje celosvětovou databázi telefonních čísel na zdravotnickou záchrannou službu, hasiče a policii
- desítky příznaků, u kterých se můžete naučit včas zakročit
- aplikace je vhodná pro výuku i jako rychlý pomocník v případě potřeby
- poradí, co je dobré mít v domácí lékárničce
- umožňuje vyplnění osobních údajů včetně užívaných léků, alergií, kontaktů na blízké osoby
- v angličtině, zdarma v Lite verzi
Jakou aplikaci doporučujeme
Všechny aplikace pro první pomoc zahrnuté do našeho testu dopadly na výbornou. Pro Android a iOS existují aplikace v češtině a ve slovenštině, kterým běžný uživatel rychle porozumí, může se díky nim první pomoc snadno naučit (i si své znalosti otestovat) a také je použít jako pomůcky při zachraňování života nebo při potížích ne tak vážného charakteru, s nimiž se může setkat doma nebo v práci.
Na prvním místě bychom určitě chtěli doporučit aplikaci První pomoc od Českého červeného kříže, která je obdobou zahraničních aplikací s touto tematikou. Je velmi intuitivní a přehledná. Její součástí jsou videa a ilustrační obrázky. Díky ní se můžete vše snadno naučit, otestovat se, a pokud se náhodou dostanete do situace, kdy budete potřebovat někomu zachránit život, už nebudete jen nečinně přihlížet. Jediné, co v této aplikaci postrádáme, je možnost uložení osobních údajů. U aplikací tohoto typu to rozhodně není prioritou, avšak některé konkurenční aplikace touto funkcí disponují. Kromě množství informací oceňujeme možnost přímo zavolat záchrannou službu, která se objevila ve všech pěti testovaných aplikacích.
Pokud bychom si měli vybrat mezi slovenskými aplikacemi, doporučili bychom vám aplikaci Prvá pomoc od Krajina záchrancov. Aplikace je velmi přehledná a jednoduchá. I ta tedy může pomoci zachránit život někomu ve vašem okolí. Druhá aplikace Prvni pomoc na rozdíl od této obsahuje více informací, umožňuje vyplnění a uložení údajů o sobě. Graficky na nás ale nepůsobila tak přátelsky a bohužel se během testování i párkrát sama ukončila - což samozřejmě může ovlivnit i mobilní telefon, který používáte. S těmito třemi zmíněnými aplikacemi si při své výuce rozhodně vystačíte.
Jestliže ale ovládáte angličtinu, možná zatoužíte vyzkoušet i některou zahraniční aplikaci. Do našeho testu jsme proto zahrnuli také First Aid a Everyday First Aid HD. První je pro vás připravena v operačním systému Android, druhá v iOS. Obě aplikace jsou velmi propracované a můžeme vás ujistit, že i se základní znalostí angličtiny jim porozumíte. Na rozdíl od těch českých vám poradí, co vše mít doma ve své lékárničce. Hodí se ale spíše jako výukový materiál, jelikož zachraňovat někomu život a zároveň přitom překládat a doufat, že vše přeložíte dostatečně rychle a správně je velmi obtížné.