Zjistěte, jaký je váš srdeční tep
30. 4. 2014
Lucie Štrauchová
V našem seriálu Mobilní aplikace pro zdraví vám dnes ukážeme, že tep nemusíte měřit prstem a stopkami.
Puls, tep, srdeční frekvence nebo tepová frekvence – u všech těchto výrazů se jedná o synonyma pro tlakovou vlnu, kterou vyvolává vypuzení krve z levé srdeční komory do srdečnice. Odtud se krev šíří skrz tepny po celém těle. Vlny odpovídají srdečnímu rytmu a jeho frekvenci.
Měření tepu – ručně i s chytrým telefonem
Srdeční puls můžete měřit několika způsoby. Na svém těle naleznete tepny, na kterých je puls zřetelný více než na jiných (tyto tepny jsou blíže k povrchu). Jedná se o krkavici, vřetenní, zápěstní, pažní a stehenní tepnu. Právě na krkavici je možné puls nahmatat nejsnáze. Měřit můžete buď prstem a stopkami nebo pomocí chytré aplikace ve svém telefonu nebo tabletu. Srdeční tep se udává v úderech za minutu.
Klidová, aktuální a maximální tepová frekvence
K jakým hodnotám byste se měli dopracovat? Jaké jsou ideální? Na začátek musíme rozlišit klidovou, aktuální a maximální tepovou frekvenci.
Klidová tepová frekvence, která se zjišťuje ihned po probuzení, se průměrně pohybuje mezi 61 a 72 údery za minutu u mužů a 67 a 76 u žen. Aktuální je taková, kterou máme při provozování běžných denních aktivit. Je tedy o kousek vyšší, konkrétně by se měla pohybovat kolem hodnoty 80 tepů za minutu. Zvýšení tepu můžeme pozorovat při pohybu.
Maximální tepová frekvence představuje maximální intenzitu, které náš organismus dokáže dosáhnout a udržet ji. Tuto frekvenci zjistíte zátěžovým testem, v praxi se pro její výpočet často používá jednoduchý vzoreček, kdy od čísla 220 (pro muže) nebo 226 (pro ženy) odečtete svůj věk. S takto vypočítaným maximem se dále pracuje například při sportu a hubnutí, kdy se na 60 až 75 % maxima určí aerobní zóna, ve které tělo nejlépe spaluje tuky. Trénink na tep blížící se maximu se příliš nedoporučuje, jelikož dochází k vyplavování kyseliny mléčné, bolesti svalů a vyčerpání organismu. Tělo se dostává do kyslíkového dluhu a nadměrně se potí. Naopak v aerobní zóně se cítíme uvolněně a můžeme i konverzovat.
Pozor na srdeční arytmie
Se srdečním tepem souvisejí poruchy srdečního rytmu neboli srdeční arytmie. Fyziologicky nízký tep se často objevuje u sportovců a značí silnější srdce, které je schopné přečerpat více krve (vagotonii).
Dále se u běžné populace setkáváme s bradykardií, při které se aktuální tepová frekvence zpomaluje pod 60 úderů za minutu u mužů a 65 u žen. Tato porucha může být způsobena infarktem, nitrolebečním poraněním nebo užívanými léky. Jejím opakem je tachykardie, u které se tep zvyšuje nad 100 úderů za minutu u mužů a 110 u žen. Je typická během sportovní zátěže a ve stresových situacích. Může však značit i horečnaté onemocnění, chudokrevnost, selhání srdce, otravy nebo poruchy štítné žlázy.
Hlídání srdečního tepu tak můžeme doporučit opravdu každému, kdo dbá o své zdraví. Sledování pulsu je prevencí před mnoha nemocemi. Pomůže vám porozumět svému tělu a v případě jakýchkoliv nesrovnalostí bude prvním impulsem k cestě za vaším praktickým lékařem. Připravili jsme pro vás srovnání chytrých aplikací, které umějí srdeční tep měřit a zaznamenávat.
Heart Rate by LogYourRun
První z námi testovaných aplikací má název Heart Rate a je součástí běžecké aplikace LogYourRun. Aplikace je velmi jednoduchá a jako jediná vyžaduje ruční měření tepu. Můžeme ji tedy srovnat například s klasickými stopkami. Měření je ale rychlejší a snadnější.
Vyplníte svou maximální tepovou frekvenci, kterou spočítáte postupem uvedeným výše. Ke klidové/aktuální frekvenci můžete využít některý z nabízených výpočtů. V levé spodní části displeje se zobrazuje červené kolečko, na které stačí poklepat prstem. Výpočty jsou následující: v prvním případě můžete napočítat 6 tepů a klepnout, v druhém 10 tepů a klepnout, ve třetím klepat za každý tep a v posledním využít speciální hardwarové vybavení od LogYourRun.
Druhý a třetí postup se z naší zkušenosti ukázal jako nejpřesnější. Hodnotu zadáte do připravené tabulky a aplikace vypočítá zóny tepové frekvence. Ty následně můžete využít třeba při svém tréninku.
- Na ploše dále vidíte informační tlačítko, přes které vyvoláte nápovědu.
- dostupná pro iOS
- nabízí 4 způsoby výpočtu tepové frekvence
- aplikace stanoví zóny na základě maximálního a klidového tepu
- zdarma
Cardiio
Cardiio je zajímavá aplikace dostupná pro iPhone a iPad, která umožňuje měření tepové frekvence prostřednictvím kamery a skenováním obličeje. Měření probíhá téměř bez doteku, takže vám aplikace přijde vhod například po tréninku, kdy máte zpocené ruce. Svůj tep můžete změřit kdekoliv a kdykoliv - doma v klidu, během sportovní přestávky nebo po výkonu.
Aplikace Cardiio je na pohled velmi jednoduchá. Stačí se dotknout kruhu uprostřed displeje, nasměrovat ho na svůj obličej a vyčkat. Aplikace následně vypočítá tepovou frekvenci s přesností na 3 údery za minutu. Měření se doporučuje provádět v dobře osvětleném prostředí.
Jakým způsobem je možné měřit tep právě díky skenování obličeje? S každým úderem srdce se čerpá krev do obličeje. Nárůst v objemu krve způsobuje větší vstřebání světla. Méně světla se tak odráží od vaší tváře. Na vývoji aplikace se podílelo MIT Media Lab.
Jakmile se skenování obličeje dokončí, zvolíte váš stav (odpočinkový, aktivní) a výsledek uložíte do paměti. Pro lepší personalizaci hodnot doporučujeme vyplnit profil, ve kterém zadáte pohlaví, datum narození a aktuální hmotnost. Dále můžete označit závažné zdravotní problémy, kterými trpíte. Na výběr je fibrilace síní, cukrovka, selhání srdce a vysoký krevní tlak.
V aplikaci si dále můžete nastavit připomínky na měření tlaku a propojit ji se sociálními sítěmi Facebook, Twitter nebo se sportovní aplikací RunKeeper.
Připraveny jsou pro vás také podrobné statistiky, které ukazují vaši kondici a vytrvalostní skóre. Pokud se rozhodnete pro koupi placené verze, získáte přístup k podrobnějším statistikám - například ke specifickému porovnání lidí podle věku a pohlaví nebo k zónám tepové frekvence. Pro verze stojí od 1,79 do 4,49 eur.
V rámci aplikace je pro vás připraveno sedmiminutové cvičení, na kterém si můžete svou kondici v praxi otestovat.
- dostupná pro iOS
- možnost měření tepové frekvence téměř bez dotyku - skenováním obličeje
- možnost personalizace naměřených hodnot
- propojení se sociálními sítěmi
- podrobné statistiky
- sedmiminutové cvičení
- zdarma i placená
Heart Rate Monitor
Aplikace Heart Rate Monitor od Mobile Essentials funguje na chytrých telefonech a tabletech s operačním systémem Android. Ke změření srdečního tepu stačí přiložit špičku ukazováčku k fotoaparátu nebo ke kameře zařízení. Prstem při měření nehýbejte. Měl by pokrývat celé čidlo.
Určitě je lepší, když má váš tablet či telefon ve výbavě led světlo, kterým se prst nasvítí a měření tak bude přesnější i rychlejší. Tep se určuje podle změny barvy prstu, kterou způsobuje tlukot srdce a proudění krve.
Měření tepu zahájíte klepnutím na tlačítko Start na hlavní stránce aplikace. Ta neumožňuje zobrazení žádných statistik, nastavení uživatelského profilu, ukládání naměřených hodnot ani jejich sdílení.
- dostupná pro Android
- jednoduché, rychlé a intuitivní ovládání
- zdarma
Instant Heart Rate Monitor
Poslední dvě aplikace, na které jsme se v našem testu zaměřily, využily také výpočet pulsu prostřednictvím přiložením prstu k fotoaparátu. Instant Heart Rate Monitor je zajímavá aplikace fungující v chytrých telefonech s Androidem. Ke stažení zdarma i v placené verzi s cenou kolem 40 Kč. V roce 2011 získala první místo v kategorii Health & Fitness na cenách Mobile Premier Awards.
Po změření se zobrazí graf s průměrnou tepovou frekvencí a vaším výsledkem. Ten můžete následně sdílet na sociálních sítích, po e-mailu nebo SMS. Svá data si po přihlášení můžete v aplikaci ukládat. Rovněž zde máte možnost zobrazit si jednotlivé zóny tepové frekvence spolu informacemi a výpočtem maximálního tepu.
- dostupná pro Android
- jednoduché, rychlé a intuitivní ovládání
- výsledek zobrazen v grafu a porovnán s průměrnými hodnotami
- možnost sdílení na sociálních sítích i přes další kanály
- možnost ukládání dat do historie
- zobrazení zón tepové frekvence s informacemi
- zdarma i placená
Runtastic Heart Rate
Oblíbená aplikace, která na Google Play dosahuje téměř pětihvězdičkového hodnocení, patří k běžecké aplikaci Runtastic. Aplikace funguje na chytrých telefonech a tabletech.Můžete používat verzi zdarma, která má omezenou funkčnost, nebo si stáhnout za cenu kolem 50 Kč verzi Pro. Před používáním se musíte přihlásit či zaregistrovat, a to pomocí mailu nebo sociální sítě Facebook.
Hned po přihlášení se spustí automaticky prohlídka, ve které sedozvíte, jak aplikace funguje. Postup je zde podobný jako u předchozích dvou aplikací. Měření tedy probíhá přiložením prstu k fotoaparátu nebo kameře zařízení.
Jakmile se změří tep, aplikace napíše výsledek a vyzve vás k doplnění podrobnějších informací - zda se jedná o klidový tep, před sportem, po sportu nebo maximum. Dále vyplníte svou náladu a volitelně přidáte poznámku. Výsledek můžete sdílet na runtastic.com a na sociálních sítích Facebook a Twitter, případně přes jinou aplikaci.
Runtastic Heart Rate dále umožňuje zobrazení historie, a to v číselných hodnotách i graficky. Základní verze je omezena na 3 měření denně. Více jich získáte se zakoupením placené varianty. V Pro verzi dále můžete používat filtry, upozornění a z aplikace se odstraní reklamy. Prostřednictvím Runtastic Heart Rate si můžete navíc pohodlně stáhnout i další aplikace této řady.
- dostupná pro Android
- jednoduché, rychlé a intuitivní ovládání
- možnost ukládání dat do historie
- možnost sdílení na sociálních sítích i přes další kanály
- upload na webové stránky runtastic.com a propojení s běžeckou aplikací
- zobrazování naměřených hodnot v grafu
- zdarma i placená
Jakou aplikaci na měření srdečního tepu doporučujeme
Všech pět aplikací dosahuje vynikajících uživatelských hodnocení. Během testování fungovaly bez problémů a poskytly spolehlivé výsledky měření v odchylce +- 3 údery za minutu.
Zjistili jsme, že s chytrým telefonem se dá měřit tep třemi způsoby:
- aplikace funguje jako stopky a využívá ruční počítání tepu,
- aplikace sama spočítá tep přiložením špičky prstu ke kameře/fotoaparátu (nejčastější způsob),
- aplikace pro výpočet srdeční frekvence používá skenování obličeje.
Z dlouhodobého hlediska jsou nejzajímavější aplikace, které umožňují ukládání dat do historie a jejich následné porovnávání v čase - Runtastic Heart Rate, Instant Heart Rate a Cardiio. Navzdory tomu, že nabízejí více funkcí, mají všechny tři jednoduché a intuitivní ovládání.
Pokud bychom měli aplikace porovnat mezi sebou a rozdělit mezi ně místa na pomyslném žebříčku, jako poslední by skončila aplikace Heart Rate by LogYourRun pro iOS, která jako jediná vyžaduje při měření vaši spolupráci s počítáním tepu. Může tedy podávat nepřesné výsledky. Navíc ty se ani nedají zaznamenávat do historie. O stejnou příčku by se dělila s aplikací Heart Rate Monitor, které chybí detailnější statistiky a celkově nepřináší žádné další zajímavé funkce.
O něco lépe dopadla aplikace Instant Heart Rate Monitor pro Android, která je uživatelsky přátelská především díky svému propracovanému grafickému prostředí. Ukládá do historie, nabízí možnost sdílení na sociálních sítích i prostřednictvím dalších kanálů a zóny tepové frekvence. Chybí zde však grafy a přehledné statistiky.
O první místo se dělí dvě aplikace – Cardiio a Runtastic Heart Rate. Cardiio má podporu v iOS. Ačkoliv obsahuje spoustu zajímavých a vychytaných funkcí a tep zjišťuje skenováním obličeje, je její nevýhodou, že k měření musíte mít dostatek světla (při měření prstem postačuje dioda na zařízení). Jinak dochází ke zkreslení výsledků. Měření tepu je opět velmi jednoduché, s možností sdílení na sociálních sítích, s propojením v aplikaci RunKeeper a také s podrobnými statistikami.
Aplikace Runtastic Heart Rate se těší velké oblibě především mezi sportovci. Můžete ji totiž pohodlně propojit i s dalšími sportovními aplikacemi od Runtastic a také s oficiální webovou stránkou runtastic.com. Naměřené hodnoty se ukládají do paměti a dají se sdílet na sociálních sítích. Jakmile máte k dispozici více výsledků, můžete je zobrazit v přehledném grafu. Ke každému měření navíc máte možnost přidat poznámku, vyplnit stav, ve kterém se měříte a svou náladu.
Znáte svůj tep? Pokud ne, neváhejte si ho změřit některou z námi doporučovaných aplikací.