Vitamíny: nenechte se nalákat na reklamní hesla
30. 9. 2014
Vitamín je definován jako látka nezbytná k životu. Opravdu nám ale vitamíny tak schází, že je musíme kupovat v lékárně? Mají vůbec ty pestré pilulky plné různých přídatných látek dostatečnou účinnost?
Jak se dělá byznys
Prodej vitamínových preparátů, doplňků stravy zvláště, je ohromný byznys. Těží z největší "nemoci" dnešní doby: rychlých závěrů a jednoduchých hesel. Zjistilo se, že vyšší obsah vitamínu A, C a E v těle souvisí s nižším výskytem kardiovaskulárních chorob, nádorů a lepší kondicí. Znamená to ale, že zobači tabletek budou zdravější, nebo výzkum spíše odráží fakt, že zdravější lidé mají jen pestřejší běžný jídelníček?
Jablka a zelí – nad ně zkrátka není
To, co dělá zdravé jídlo lékem, není jen pár sloučenin, které se z dané potraviny podařilo izolovat. Je to vzájemný poměr mnoha dalších látek a vlákniny… To vše se do jedné pilulky nedá vměstnat. Ačkoli z černého rybízu nezískáte tolik vitaminu C jako z tabletky, dodá vám neméně důležité bioflavonoidy, vlákninu i tekutiny. O mnohem vyšší účinnosti pestrého jídelníčku než sebedražších preparátů se přesvědčilo již několik vědeckých týmů po celém světě.
Co se vyplatí koupit
Užívat vitamíny se vyplatí, pokud je jinak nemůžete získat. Zvlášť ženy ve zralém věku by si měly v zimě skoupé na slunce dopřát vitamin D. 10 mikrogramů denně je vhodnou prevencí osteoporózy i některých nádorových onemocnění. Lepší činnost mozku a prokrvení srdce podpoří omega-3 nenasycené mastné kyseliny – ty jsou součástí rybího oleje. Selen je důležitý v prevenci prostatických problémů. V Evropě jej není v půdě mnoho, takže přidat do stravy nějaký z lékárny není na škodu. Pokud se nějaká mladá dáma ve vašem okolí chystá otěhotnět, s klidným svědomím jí můžete doporučit kyselinu listovou. Ta je skvělou prevencí rozštěpových vad páteře.
Zdroj: Dr. Mark Porter, The Times: www.timesonline.co.uk