Ostropestřec mariánský: pomocník v boji proti jaterním nemocem

Ostropestřec mariánský: pomocník v boji proti jaterním nemocem

Ostropestřec mariánský, zkráceně pouze ostropestřec, je bylina, která se těší velké oblibě především během posledních několika let, ačkoliv v lidovém léčitelství má již dlouholetou tradici. Ostropestřec se pěstuje jako letnička a plodí až v druhém roce po vysetí. Pěstování ostropestřce je ale poměrně náročné, proto je jen malá šance, že se mu u vás na zahrádce bude dařit. Ani u cesty si ho nenasbíráte, protože se u nás v přírodě běžně nevyskytuje.

Domovinou ostropestřce je Středomoří. Přirozeně se vyskytuje také v Malé Asii, v jihozápadní Asii nebo na Kanárských ostrovech. Na pohled je velmi podobný obyčejnému bodláku, se kterým ho můžete tak i lehce zaměnit.

Že je ostropestřec prastarou léčivkou, dokládají už starověké zdroje. Díky svému vzhledu a především trnům se mu přezdívalo Kristova koruna. Ve staré Antice se ostropestřec používal například jako lék na hadí uštknutí a od 17. století na nemoci spojené s jaterními obtížemi, krevním tlakem, dutinou břišní nebo na deprese.

Léčivé účinky ostropestřce mariánského

Ostropestřec je rostlina s mnoha pozitivními účinky na náš organismus, která je mnohdy doporučována lidovými léčiteli i lékaři. V mnoha případech dokáže opravdu výrazně zmírnit průběh nemoci nebo posloužit jako prevence. Při nemoci ji doporučujeme užívat po poradě s vaším lékařem a spolu s tradičními léky, které vám předepsal. 

První potíže, se kterými jsou pozitivní účinky ostropestřce mariánského spojovány, jsou ty jaterní. Ať už se jedná o záněty jater, cirhózu nebo vznik žlučových kamenů, ostropestřec dokáže pomoci. Játra jsou v našem těle výrazně zatěžována, protože nás chrání před škodlivými a toxickými látkami z potravy. Filtrují tedy nasycené tuky, alkohol, syntetické látky z léků i různá aditiva jako barviva či konzervanty. Ostropestřec dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu těchto látek. Jeho užívání je také spojeno s různými otravami nebo s léčbou infekční mononukleózy. Jestliže vám tedy váš lékař řekne, že trpíte jaterními problémy, měl by pro vás být ostropestřec volbou.

Kromě jaterních potíží lze ostropestřec doporučit také tehdy, když chcete podpořit regeneraci cév, křečových žil, vyřešit onemocnění žlučníku, sleziny nebo dvanácterníku. Ostropestřec pomáhá také na žloutenku, hemeroidy i na žaludeční koliku. Ostropestřec je vhodný podávat lidem, kteří potřebují zmírnit následky chemoterapie nebo se potýkají s poruchami krevního oběhu. Pokud máte nízký krevní tlak nebo trpíte migrénami, může pro vás rovněž být pomocníkem.

Ostropestřec se dále doporučuje na potíže spojené s psychikou. Využívá se například na léčbu depresí. I pokud se vás týkají alergie, astma, kožní problémy nebo chcete na jaře či na podzim podpořit detoxikace organismu, můžete ostropestřec vyzkoušet.

Účinné látky

Co vše ostropestřec mariánský obsahuje? Z téměř 30 % je tvořen bílkovinami a z dalších 30 % rostlinnými oleji. Jedná se o směs kyseliny linolové, olejové a dalších nenasycených mastných kyselin. Díky vysokému obsahu oleje může ostropestřec snadno žluknout. Takový ostropestřec již raději neužívejte, nemá totiž ani žádné pozitivní účinky.

Obsahuje také biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, jednoduché cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamín E. Účinnou látkou je také nerozpustný silymarin (zastoupený až ve 3 až 6 %), který spolu s oleji příznivě působí právě na játra. Obnovuje jaterní tkáň a využívá se tedy pro jejich regeneraci.

Pěstování ostropestřce mariánského

Nechcete si ostropestřec už kupovat v lékárně, ale rádi byste si ho sami doma vypěstovali? Nejprve si budete muset sehnat jeho semena, která vysejete do hlinité a dobře propustné půdy. Pro ostropestřec pak naleznete slunné a dobře chráněné stanoviště. Půda pro jeho pěstování by měla být spíše neutrální či vápenitá, rozhodně ne kyselá. Ostropestřec se vysévá na začátku měsíce dubna. Semena se vkládají do hloubky přibližně 3 cm a klíčí za 3 týdny.

Protože se ostropestřec označuje za jednoletou až dvouletou bylinu, v prvním roce žádnou sklizeň neočekávejte. Ve druhém se ale na rostlině objeví bodlinaté listy zvýrazněné bílými žilkami. Přibližně na konci června ostropestřec vykvete krásným purpurovým květem a na konci léta se jeho květy změní v plody, se kterými již můžete pracovat. Jejich paličky vám doporučujeme odstřihnout těsně před dozráním, jinak by hrozilo, že je vítr rozptýlí nebo že je vyzobou ptáci.

Na sklizeň ostropestřce vám doporučujeme vzít si rukavice, jinak se o jeho trny nepříjemně popícháte. Sklizené paličky pak zavěste ke stropu a nechte je dozrát nad papírem. Semínka totiž mohou v průběhu sušení vypadávat. Poté je stačí jen vymlátit, přebrat a uschovat v dobře uzavřené dóze.

Jestliže je na vás pěstování ostropestřce složité nebo pro něj nemáte vhodné prostředí, můžete ho zakoupit v lékárnách či v prodejnách se zdravou výživou. My vám na dalších řádcích poradíme, jak ho vhodně užívat.

Produkty z ostropestřce

Jaké jsou nejoblíbenější produkty z ostropestřce, které můžete dnes v lékárnách zakoupit? Ostropestřec je nejrozšířenější ve dvou formách. Můžete zakoupit přímo jeho semena, která se dají využít k rozmanitým účelům, nebo z nich vylisovaný olej.

Semena ostropestřce mariánského jsou ideální na přípravu čaje. Před přípravou je ale doporučujeme rozdrtit, jinak čaj nebude mít takové účinky. Na 1 šálek léčivého čaje vám doporučujeme použít 1 čajovou lžičku rozdrcených semen. Ta přelijete 250 ml vařící vody a necháte přibližně 20 minut odstát. Ostropestřec můžete také chvilku povařit a poté nechat kratší dobu odstát. Po scezení můžete čaj rovnou pít. Doporučuje se především ráno na lačno, před obědem nebo před spaním.

Velmi oblíbeným přípravkem je olej z ostropestřce mariánského, který by měl být lisovaný zastudena - aby si uchoval všechny cenné látky. Obvykle stačí jedna až dvě lžičky oleje denně. Opět byste ho měli užívat nalačno nebo před jídlem. Můžete se řídit i dávkováním uvedeným na obalu výrobku.

Na trhu jsou dostupné také produkty jako speciální tinktura s ostropestřcem, případně i s dalšími bylinami nebo tablety s vyšším obsahem silymarinu, které jsou vhodné při vážnějších jaterních problémech.

Ostropestřec mariánský se obvykle užívá v několikatýdenních kúrách. Olej i čaj se doporučuje užívat 14 až 20 týdnů. Poté na několik týdnů vynecháte a kúru v případě potřeby opět zopakujete. Tuto kúru můžete absolvovat dvakrát až třikrát ročně. V této formě můžete ostropestřec užívat i dlouhodobě. Během ní byste neměli konzumovat žádné alkoholické nápoje, syntetické léky nebo potraviny bohaté na nasycené tuky.

Přehled pozitivních účinků

 • pomáhá při cirhóze jater, žlučových kamenech, žloutence a dalších jaterních problémech
 • chrání tělo před škodlivými a toxickými látkami
 • dlouhodobě podporuje regeneraci jater
 • pomáhá při léčbě infekční mononukleózy
 • podporuje regeneraci cév a křečových žil
 • užívá se na onemocnění žlučníku, sleziny a dvanácterníku
 • pomáhá řešit hemeroidy
 • doporučuje se na žaludeční koliky
 • zmírňuje následky chemoterapie
 • užívá se při poruchách krevního oběhu
 • řeší migrény a další bolesti hlavy
 • působí na psychickou rovnováhu v těle a léčí deprese
 • je báječným pomocníkem při detoxikaci organismu, na kožní problémy, astma a alergie
Klíčová slova: léčivé byliny

Související články

Kopřiva do špenátu, na bylinný čaj i jako přírodní kosmetika

Ačkoliv mnoho lidí ke kopřivám ve své zahrádce přistupuje jako k nepříjemnému plevelu, jedná se o účinného pomocníka do domácí lékárničky. Kopřiva dvoudomá patří mezi nejrozšířenější volně rostoucí bylinky u nás v Čechách a má mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Článek si můžete také přehrát jako podcast.

Rozmarýn lékařský: klid a harmonie pro vaše tělo i duši

Rozmarýn lékařský je známá bylinka, která si našla své místo nejen v naší kuchyni. Můžete se setkat také s názvem rozmarýna lékařská nebo s latinským pojmenováním Rosmarinus officinalis. Jako mnoho dalšího koření má i rozmarýn pozoruhodné účinky na náš organismus. 

Třezalka tečkovaná: přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Běžně se můžete setkat také s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, proto je mezi lidovými léčiteli tolik oblíbená. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku.