Sundo jako cvičení pro naši dobu. Cesta k harmonii těla, mysli a duše
14. 4. 2015
RNDr. Karel Pátek, CSc.
Sundo, či kouksundo bývá nazýváno taoistickou jógou nebo horským taoismem. Jedná se neobyčejně rozsáhlý systém cvičení, který pomáhá tělu, aby fungovalo správně a tím vede k plnému životu, ke zdraví a k harmonii na úrovni tělesné i duševní. Jak aktuální je tento systém pro nás a nyní?
Sundo jako cvičení pro naši dobu
Moderní medicína nám v mnoha případech velmi rychle pomůže. Všichni požadujeme, aby nám vyřešila problém vždy, ale tak to ještě dost dlouho nebude. Přitom je zdraví založeno zcela jistě na vnitřním fungování našeho těla, ne na medicíně samotné. Pojďme přestat požadovat pouze pomoc zvenčí a udělejme ke zdraví krok sami. Proto je tady sundo Je to skutečně systém pro naši dobu, ale určitě se pro svoji komplexnost nestane nikdy masovým jevem. Přesto je to právě to, co nejvíc potřebujeme. V dnešní době jsou vítány především instantní systémy, pár zázračných cviků: harmonie za víkend, zdraví v pilulce. Těžko se bude prosazovat sundo, kde získáváme na základě toho, kolik jsme do něj vložili úsilí. Přesto prosím všechny opravdové lidi, ať na následující řádky obrátí pozornost.
Odkud se systém sundo vzal
Sundo je podle tradice staré 9700 let. V posledních staletích přežívalo v horách jihovýchodní Asie a taoističtí poustevnící si ho předávali z učitele na žáka. V roce 1967 sestoupil V Koreji mnich Chung San a prohlásil, že mu jeho učitel Chung Woon dal za úkol ukázat sundo veřejnosti.
Sundo z pohledu západní civilizace
Sundo je rozsáhlý systém cvičení, který adepta vede s vědeckou systematičností přes stovky cviků z jedné úrovně na úroveň další. Na základní úrovni vidíme dokonalý strečing oceňovaný fyzioterapeuty, józe podobné cviky, jejichž účinnost již známe,sestavy připomínající taichi i lehké posilování . Zahřívací a zklidňovací fáze obsahuje kolem 100 cviků a poloh. Dost na to, aby byl i západní člověk přesvědčen, že to musí na tělesné úrovni fungovat. Pokud pružnost znamená mládí, pak člověk skutečně mládne. Centrální částí každé úrovně je dechové cvičení. Je orientováno hlavně na břišní dýchání. Výrazné zvýšení vitální kapacity plic vede ke všem pozitivním důsledkům, které západní medicína zná. Velmi prospěšné je opětovné zvýšení podílu břišního dýchání ve vztahu k dýchání hrudnímu či klíčkovému. Právě zvýšený podíl hrudního a klíčkového dýchání provází proces stárnutí.
Sundo z pohledu východní filosofie
Sundo patří do rodiny taoistických systémů. Centrální představou je životní energie zvaná Ki. Ki je velmi blízká dechu. Její správné proudění je podmínkou zdraví. Sundo na základních úrovních posiluje převážně na fyzické tělo. Na vyšších úrovních se postupně více zaměřuje na Ki, která se pomocí břišního dýchání soustřeďuje v podbřišku, pročisťuje se, a samovolně odtéká tam, kde je potřeba. Výsledky jsou více než překvapivé, jak demonstroval i před televizní kamerou výše zmíněný Chung San.
Pro koho je Sundo určeno
Z hlediska účinků je sundo určeno skutečně pro každého. Ti starší ocení účinky na fyzické tělo. Pro mladší je celý systém obrovskou výzvou a šancí pochopit sílu Ki. Je řešením pro lidi, kteří věří systematickému přístupu a nemají rádi duchovní nereálné konstrukce. Adept nemusí věřit v nic mimo objektivní realitu, a přesto pocítí účinky cvičení. Ve svých vyšších úrovních systém nezklame ani filosoficky a duchovně zaměřené osoby. Nemocní by cvičení měli konzultovat se svým lékařem.
Proč a jak sundo cvičit
Najít učitele sundo je velmi těžké, na celém světě kromě Koreje se mu věnují jen stovky , maximálně tisíce lidí. Na druhé straně to znamená, že tradice je ještě živá, že se účinek neztratil předáváním z jednoho západního instruktora na druhého, jak to vidíme u většiny ostatních systémů. V Čechách existuje Centrum pro sundo sídlící v malebné vesničce pod Bezdězem na hranici Kokořínska. Hlavní zprávou však je, že do Prahy přijede americký mistr Sundo Ron Catabia a ve dnech 16.-17.5. povede školu sundo pro začátečníky. Podrobnosti se dočtete na www.sundo.cz. Nenechte si ujít výjimečnou příležitost seznámit se s uměním sundo!
Zaujalo vás umění Sundo?
Další informace najdete na: www.sundo.cz * www.sundo.org * www.ksd21.com